USA ruší plánované pátrání po vojácích z korejské války

Washington – Spojené státy nebudou v Severní Koreji pátrat po ostatcích svých vojáků z korejské války. Pentagon plánovanou operaci zrušil kvůli plánu Pchjongjangu vyslat do vesmíru družici. Podle USA je to zástěrka k testu balistické střely. Její vypuštění by porušilo rezoluce OSN. Američané stále pohřešují asi osm tisíc vojáků, kteří padli za války na začátku 50. let.

Američané před dvěma týdny oznámili, že v dubnu začnou v Severní Koreji pátrat po ostatcích nezvěstných vojáků. Pátrání už v KLDR probíhalo v minulosti, v roce 2005 ho ale USA kvůli horšícím se vztahům s Pchjongjangem zastavily.

Američané v korejské válce
Zdroj: Al Chang
Autor: ČT24

Konec připravované operace dnes oznámil mluvčí Pentagonu George Little. „Věříme, že budeme moci pátrat po ostatcích,“ řekl. „Ale když existují náznaky, že se KLDR chystá vypustit balistickou střelu, když KLDR připravuje akce, které lze vnímat jako provokace, není to podle nás vhodný čas k tomu, abychom s touto operací začali,“ zdůraznil.

Američané už minulý týden kvůli připravovanému startu severokorejské rakety uvedli, že by mohli přehodnotit svůj příslib poskytnout Severokorejcům potravinovou pomoc v objemu 240 tisíc tun. USA a KLDR se na této pomoci dohodly letos v únoru a Severní Korea na oplátku souhlasila, že zmrazí své jaderné aktivity a zavede moratorium na raketové zkoušky.