Pokud Severní Korea vypustí raketu dlouhého doletu, chce být Japonsko na akci připravené. „Dohodli jsme se, že bychom měli dál koordinovat naše pozice a vyměňovat si informace mezi Jižní Koreou a Japonskem, včetně těch ve Washingtonu. Samozřejmě bychom měli být připraveni na hovory s Číňany a s Rusy jakožto členy šestistranných rozhovorů,“ uvedl Hinsuke Sugijama, japonský vyslanec pro jadernou otázku. Japonsko plánuje umístit obranný systém v blízkosti ostrova Okinawa. Raketu ohrožující japonské území by měl sestřelit.
Podle Pchonjgjangu má raketa pouze vynést na oběžnou dráhu družici. Tomuto plánu ale málokdo věří a viní severokorejské úřady z porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Za dubnovým startem vidí záminku pro raketový test.
„Vietnam stále doufá, že Korejský poloostrov bude klidný, stabilní a prosperující. Na základě tohoto principu klade důraz na striktní dodržování rezoluce 1874,“ říká Luong Thanh Nghi, mluvčí vietnamského ministerstva zahraničí.
Zatlačit na Severní Koreu má v plánu i americký prezident Barack Obama svou návštěvou demilitarizované zóny. Chce přesvědčit Pchongchajng, aby se vzdal svých jaderných ambicí. Cesta bude předcházet pondělnímu summitu v Soulu a podle Bílého domu vyjádří podporu Jižní Koreji.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová již dříve označila plánované vyslání rakety KLDR se satelitem za největší provokaci a vyzvala Pchjongjang, aby dodržoval rozhodnutí RB OSN. Mluvčí americké diplomacie Victoria Nulandová varovala, že USA by mohly přehodnotit svůj příslib poskytnout Severokorejcům potravinovou pomoc.
Severokorejský krok kritizoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun či šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Znepokojení veřejně projevila také Čína, která je nejbližším spojencem Pchjongjangu.
Severokorejský satelit má být za pomoci rakety Unha-3 vypuštěn tři roky po obdobném experimentu, který v dubnu 2009 skončil neúspěchem. Raketa Unha-2 tehdy spadla do moře a USA i Jižní Korea čin odsoudily jako pokus o skryté testování raket dlouhého doletu.