Syrský pilot dezertoval. Nechtěl střílet do civilistů

Damašek - Jeden z pilotů syrského letectva odmítl splnit příkaz a střílet do demonstrujících civilistů. Místo toho bombardoval objekt vojenské bezpečnostní služby v Halabu a pak i s letadlem odletěl do Turecka, což později potvrdil i jeden ze zdejších členů exilové opozice. Ta tvrdí, že se režim bojí zejména leteckého útoku na prezidentský palác a že proto často piloty vysílá do vzduchu bez munice. Podle něj už přestává být vláda prezidenta Bašára Asada schopna armádu kontrolovat. Syrská opozice se mezitím dohodla na zřízení Vojenské rady, orgánu sdružujícího několik ozbrojených skupin bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada.

V pátek se konaly v mnoha městech demonstrace na podporu Damašku. Zúčastnily se jich stovky tisíc lidí. Dle exilové opozice při pátečních násilnostech přišlo o život 33 lidí - 17 civilistů, 13 vojáků a tři dezertéři. Devět civilistů zemřelo v Homsu, další mrtví jsou z Azazu. V tomto městě ležícím v provincii Halab se v pátek strhly prudké boje. Místo leží u turecké hranice a vede jím zásobovací cesta využívaná opozicí.

Dnes armáda opět útočila proti několika povstaleckým městům. Střety, z nichž nejtěžší se týkají města Sarákibu na severozápadě země, si vyžádaly 20 mrtvých. Sarákib leží v provincii Idlib a dle svědků do něj vjelo 26 tanků. Byly rozmístěny tak, že město rozdělily na dvě části. Lidé slyšeli výbuchy, vojáci zatýkali a většina obyvatel se neodvažovala vyjít ven.

Lidé umírali i v Dará, kde nepokoje loni začaly. Stále se bojuje v několika čtvrtích Homsu, jehož část armáda zdevastovala při únorových bojích. Dle dnešních zpráv je tam sedm dalších civilních obětí. Tři vojáci přišli o život v provincii Hasaká na severovýchodě státu. V noci na dnešek svědci slyšeli silné exploze a palbu v okolí Damašku. V noci se také konaly demonstrace v blízkosti metropole, v Dúmě a Artúzu. Lidé se sešli k protestu i do damašské čtvrti Kfar Súsa a také na několika místech v Halabu. V těchto nejvýznamnějších syrských městech žijí hlavně stoupenci vlády a větší nepokoje se jim zatím vyhnuly. 

Zatímco Evropská unie se v pátek dohodla na dalším zpřísnění sankcí proti syrskému režimu, USA se rozhodly povolit Syřanům pobyt v zemi i v případě, že jim vypršelo vízum. Ministryně vnitřní bezpečnosti Janet Napolitanová v pátek oznámila, že tito Syřané dostanou dočasný ochranný status a vyhnou se tak riziku spojenému s návratem do násilím zmítané země.