Církev a antikoncepce zdarma? Americká společnost je rozštěpená

New York – Americká prezidentská kampaň má další horké téma k diskuzi, tentokrát z náboženského soudku. Napětí rozvířilo nařízení Obamovy vlády, podle kterého musí antikoncepci hradit svým zaměstnankyním všichni zaměstnavatelé včetně náboženských institucí, jako jsou nemocnice a školy. Přestože se opatření netýká samotných církevních svatostánků, i tak se proti návrhu zvedla vlna kritiky z řad katolické veřejnosti. Právě víra totiž hraje v americké politice klíčovou roli a jak se nyní zdá, může pomoci rozhodnout i blížící se prezidentské volby.

Podle původního vládního nařízení všichni zaměstnavatelé musí v rámci zdravotního pojištění hradit i antikoncepci. Proti se ale postavila katolická církev a katolické organizace, protože nařízení je proti jejich přesvědčení. „Nemá to nic společného s antikoncepcí, pravicí a levicí, liberály a konzervativci. Jde o to, jestli má vláda právo nařídit církevní organizaci něco, co by její členové podle její víry neměli dělat,“ upozorňuje republikánský senátor Marco Rubio.

Antikoncepční pilulky a náboženství rozpoutaly ve Spojených státech nečekanou a stále se vyostřující předvolební bitvu. Podle některých se vláda novým opatřením bude vměšovat do činnosti církve, jiní Obamův návrh obhajují. „Ve 21. století 99 procent amerických žen používá antikoncepci, stejně jako 98 procent katolických žen,“ domnívá se demokratická kongresmanka Diana DeGetteová.

Obama může přijít o katolické voliče. A není jich málo

Prominentní katoličtí vůdci už pohrozili, že obrátí katolické voliče proti současnému prezidentovi. A tuto hrozbu není dobré brát na lehkou váhu. Podle odhadů je ve Spojených státech 70 milionů katolických voličů, kteří by nemuseli v klíčových volbách Obamu podpořit. Právě pravice tak ve volebním roce ucítila šanci vyburcovat své voliče a spustila kampaň o útoku na ústavní práva. „Musíme mít prezidenta, který chrání naše první právo. Právo uctívat boha,“ řekl uchazeč o republikánskou nominaci na prezidenta Mitt Romney.

Po pár dnech Obama ustoupil. Antikoncepce pro všechny zaměstnankyně bude zdarma, místo katolických institucí ji ale budou hradit přímo pojišťovny. Vláda nyní klasifikuje antikoncepci jako preventivní péči, která by měla být podle Obamova plánu pro všechny Američany zdarma. Tento kompromis ale není pro většinu katolických kněží dostačující.

V listopadu se evangelický prezident postaví katolickému nebo mormonskému vyzyvateli. Všichni vzývají stejného Boha, jenom představy o jeho roli ve společnosti mají každý jinou. I proto bude víra hrát v Americe dál klíčovou roli. Někteří odborníci nicméně upozorňují na to, že je poněkud překvapující vést klíčovou prezidentskou debatu kolem sociálních otázek, jako je antikoncepce. Zejména když se vezmou v potaz ekonomické výhledy Spojených států i celková hospodářská situace země.