V Amsterdamu se srazily vlaky, 125 zraněných

Amsterdam - Přinejmenším 125 lidí utrpělo zranění, když se dnes navečer srazil na jihu Amsterdamu osobní vlak s rychlíkem. Podle amsterdamské místní televize AT5 bylo 56 lidí zraněno vážně. Srážka zablokovala železniční spojení mezi amsterdamským hlavním nádražím a letištěm Schiphol.

Soupravy se srazily čelně poté, co se dostaly na stejnou kolej. Vážně poškozená byla především přední část rychlíku. Oba vlaky však zůstaly na kolejích. V obou soupravách bylo několik set lidí. Později popisovali, jak je silný náraz vymrštil ze sedadel na stěnu nebo další cestující. „Slyšela jsem srážku v telefonu, když jsem mluvila s matkou. Slyšela jsem velmi hlasitý hluk, bylo to děsivé,“ popsala příbuzná jedné z cestujících.

K poměrně mírným následkům nehody, kterou přes zranění všichni přežili, přispěla i nízká rychlost, kterou obě soupravy před srážkou jely – asi 50 kilometrů za hodinu. Jeden krátce před havárií opustil amsterdamské hlavní nádraží, druhý do centrální stanice přijížděl ze čtvrti Sloterdijk.

Nehoda se stala před sedmou hodinou večer, vyprošťování zraněných trvalo několik hodin. V té době byla zastavena železniční doprava v západní části Amsterdamu včetně spojení mezi mezinárodním letištěm Schiphol a hlavním nádražím.

Železniční nehoda s velkým množstvím zraněných se v Nizozemsku naposledy stala v roce 2006. Tehdy do sebe u města Arnhem narazil osobní a nákladní vlak. Srážka si vyžádala 23 zraněných. Předloni se potom stala vážná železniční nehoda v belgickém městě Halle. Při střetu dvou regionálních vlaků zahynulo osmnáct lidí.