Řecká strana SYRIZA odmítá koalici, jednání pokračují

Atény - Řecký prezident Karolos Papulias se setkal s vůdci tří hlavních stran. Snažil se je přesvědčit, aby se ještě jednou pokusili dohodnout na sestavení koaličního kabinetu. Krajně levicová strana SYRIZA ale podle šéfa konzervativců s vytvořením koalice nesouhlasí. Papulias teď bude pokračovat v jednání s předsedy menších stran, které se při volbách před týdnem taky dostaly do parlamentu. Pokud nebude úspěšný, čekají Řecko další volby. Jednání mají pokračovat i v pondělí. 

Alexis Tsipras z řecké krajně levicové strany SYRIZA s vytvořením koaliční vlády nesouhlasí, jak po jednání oznámil Antonis Samaras z konzervativní Nové demokracie (ND). Evangelos Venizelos ze socialistického uskupení PASOK nicméně uvedl, že si zachovává „malý, ale přece jen existující“ optimismus ohledně možnosti dohody o vytvoření koaliční vlády.

Povede se spolupráce konzervativců, socialistů a menší Demokratické levice?

Naděje na sestavení vlády podle spolupracovnice ČT Soni Dorňákové Stamu ještě existují. „Konzervativci a socialisté přijali návrh předáka malé parlamentní strany Demokratická levice na sestavení přechodné dvouleté vlády, která zajistí jednak evropský charakter země a postupně vylepší podmínky plnění programu úspor,“ říká Stamu. Tyto tři strany mají většinu, problémem je právě radikální levicová SYRIZA, která se této vlády nechce účastnit a odmítá poskytnout tomuto uskupení důvěru. „Tři strany se dohodly na nové vládě s dvouletým mandátem a mají většinu 168 poslanců. Ať tedy do toho jdou,“ prohlásil Tsipras.

Strana DIMAR, která je ochotna vytvořit vládu pouze s účastí strany SYRIZA, ale dohodu prezentovanou Tsiprasem rozhořčeně odmítla. „Dosud nás Tsipras vyzýval, abychom byli pevní a nevstupovali do vlády bez jeho strany. Teď tvrdí, že jsme se s PASOK a Novou demokracií dohodli. Je to od něj ostudné, jde o bezpříkladnou politickou bezohlednost,“ uvedla strana v prohlášení. 

Papulias bude po setkání s představiteli tří nejsilnějších stran pokračovat v jednání s předsedy menších stran, které se při volbách před týdnem také dostaly do parlamentu. Tato setkání už budou individuální. Podle agentury AFP šli konzervativci do jednání se stanoviskem sestavit přechodnou vládu na dva roky a setrvat v eurozóně.

Prezident pověřil sestavením vlády po parlamentních volbách z minulé neděle postupně předáky tří nejsilnějších stran, ale ani jeden z nich při hledání parlamentní většiny neuspěl. Pokud budou jednání znovu neúspěšná, což se předpokládá, čekají extrémně zadlužené Řecko nové volby, pravděpodobně 10. nebo 17. června. Volby by ale prodloužily politickou nejistotu a ohrozily setrvání Řecka v eurozóně.

Vytvoření vlády ztroskotalo na přijetí úspor

Až dosud pokusy o sestavení vlády ztroskotávaly především na Tsiprasově odmítavém postoji vůči úspornému kurzu, který od Řecka vyžaduje Evropská unie výměnou za mnohamiliardové úvěry. Tsipras však před dnešními jednáními dal opakovaně najevo, že svůj postoj nezmění. Na úsporách trvají především dosud vládnoucí konzervativci a socialisté.