Dalajlama dostal Templetonovu cenu, peníze věnuje na charitu

Dillí - Dalajlama, který získal letošní Templetonovo ocenění, věnuje peníze z ceny na charitu. V přepočtu víc než 34 milionů korun dostanou děti v Indii a část půjde na vědecké vzdělávání mnichů. Templetonova cena se uděluje za přínos do rozvoje duchovní sféry. Její první držitelkou byla Matka Tereza.

Tibetský duchovní vůdce obdržel výroční Templetonovu cenu za výjimečný přínos pro formování životních duchovních dimenzí. Spolu s cenou dostal i více než milion liber. Ten rozdělí mezi děti a mnichy. 

Syn zakladatele ceny John Templeton říká: „Dalajlama poskytuje celosvětový hlas soucitu podpořený láskou a respektem k duchovnímu vědeckému zkoumání, které se soustředí na každou jedinou lidskou bytost.“

Templetonova cena se uděluje od roku 1972 osobnostem, které přispěly k duchovním myšlenkám tím, co učinily, objevily nebo jak se chovají.

Peking: Dalajlama lže

Čína dnes obvinila dalajlamu, že lže, když tvrdí, že se ho Peking chystá zabít. Dalajlama o víkendu řekl, že čínští agenti cvičí Tibeťanky, aby ho otrávily jedem. 

„Dostali jsme jistý druh informací z Tibetu. Čínští agenti cvičí Tibeťany, především ženy, používat jed - otrávené vlasy, otrávené šátky. Předpokládají, že ke mně půjdou pro požehnání a já se jich dotknu rukou,“ citoval dalajlamovo prohlášení v neděli britský list Sunday Telegraph.   

Jenže Čína to vidí jinak. Prý ani nestojí za to, takové obvinění vyvracet. „Dalajlama nosí náboženský oděv a přitom se věnuje protičínským separatistickým aktivitám, šíří falešné informace a klame veřejnost,“ prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Chung Lej.