Unie nebude Ukrajinu kvůli Tymošenkové bojkotovat

Kyjev – Evropská unie chce s Ukrajinou spolupracovat i přes výtky vůči procesu s Julijí Tymošenkovou. Na bojkotu evropského šampionátu ve fotbale se unie nedohodla. Náměstek ukrajinské ministryně zdravotnictví Oleksandr Tolstanov dnes ujistil, že vězněná expremiérka Julija Tymošenková se zotavuje pod dohledem německých lékařů a že po ukončení hladovky přibírá. Váhu si nicméně prý Tymošenková sleduje sama. Expremiérka si odpykává sedmiletý trest za podpis údajně nevýhodné smlouvy za dodávky ruského plynu. Nyní je ale v civilní nemocnici v Charkově, kde jí léčí vyhřezlou ploténku.

Z některých zemí EU i z Evropské komise se ozvaly v posledních týdnech hlasy, že jejich představitelé na fotbalové zápasy hrané na Ukrajině nepojedou. „Nedopadlo to nejhůř, přeci jen většina se přiklonila k tomu, že musíme s Ukrajinou spolupracovat,“ řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Například český prezident Václav Klaus podobně jako někteří další kolegové před časem odmítl účast na summitu středoevropských zemí. Ten se měl na Jaltě uskutečnit minulý týden, avšak Kyjev ho nakonec odložil.

Schwarzenberg je s výsledkem spokojen
   
Schwarzenberg ke Klausovu rozhodnutí dnes řekl, že prezident měl odlišný názor. „Já bych tento krok asi nepodnikl,“ podotkl ministr. Ukrajina je podle Schwarzenberga příliš důležitou zemí, aby s ní EU přerušila styky. Většina ministrů EU se podle něj shodla, že fotbal není politickou záležitostí. O své účasti či neúčasti na šampionátu si představitelé států „sedmadvacítky“ rozhodnou sami.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09)
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Tymošenková se zotavuje

Podle Tolstanova dodržuje Tymošenková životosprávu předepsanou německým odborníkem Lutzem Harmsem. Nejprve se ovšem musí zotavit z hladovky, teprve pak bude moci začít léčba nemocné páteře. Tymošenková se dostala do vězení kvůli paragrafu 365 ukrajinského trestního zákoníku, který opozice i západní experti označují za relikt komunistického zákonodárství. 

Paragraf umožňuje trestní odpovědnost za skutky vykonané v ústavní funkci. Ukrajinská vláda naznačovala, že zákoník se bude měnit. Nicméně prezident Viktor Janukovyč dnes novelu trestního zákoníku podepsal a kritizované ustanovení v ní zůstalo. Zástupci opoziční strany Vlast, které Tymošenková předsedá, dnes kvůli tomu v parlamentu znovu protestovali. Podle šéfa opoziční frakce Andrije Kožemjakina paragraf vzdaluje Ukrajinu Evropě a zavádí ji do izolace.