Boxer Kličko: Bojkot Eura ke zlepšení situace na Ukrajině nepřispěje

Kyjev - Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková dnes na protest přerušila léčbu. Vadí ji zveřejnění jejího terapeutického plánu, ukrajinské úřady tím podle ní porušily její práva. Vedení charkovské nemocnice, kde se Tymošenková zotavuje z hladovky a kde čeká na léčbu vyhřezlé ploténky, její námitky odmítá. Západní politici kritizují proces s Tymošenkovou a hrozí bojkotem evropského fotbalového šampionátu. Proti takovému stanovisku protestuje boxer a politik Vitalij Kličko - bojkot prý ničemu nepomůže. Kličko založil vlastní stranu Úder, s níž chce prorazit v následujících parlamentních volbách. Ukrajinský soud dnes odložil projednávání kasační stížnosti vězněné expremiérky na rozsudek z loňského října. S odůvodněním, že jednání není přítomna odsouzená, odložil soud na žádost prokurátora líčení na 26. červen.

Sportovní svátky v minulém století už bojkoty poznaly, ať to byla olympiáda v nacistickém Německu, anebo v osmdesátém roce v Moskvě či o čtyři roky později v Los Angeles, ukrajinskou část evropského fotbalového šampionátu ale budou nejspíš bojkotovat jen politici, kteří nechtějí sedět na tribuně s prezidentem Viktorem Janukovyčem. „V politice nikdy nedokážete říct, co bude zítra. Zítra se situace může změnit a někdo si řekne, že má raději fotbal než politiku, a přijede na fotbal,“ prohlásil ředitel turnaje Eura Markijan Lubkivskij.

Euro může Ukrajinu proslavit

Světoznámý ukrajinský boxer a šampion, dvoumetrový obr Vitalij Kličko, založil stranu Úder a hodlá s ní uspět v podzimních parlamentních volbách. Nemilosrdný je k soupeřům i k dění ve vlastní zemi. Fotbalové mistrovství je podle něj ideální příležitostí, jak zemi proslavit. Současná Ukrajina podle něj totiž couvá zpět od demokracie k autoritářství a diktatuře.

Julija Tymošenková
Julija Tymošenková

Kličko proto západní politiky v jejich tlaku na Janukovyče chápe, ale bojkot prý ničemu nepomůže. „Nebojkotujme Ukrajinu a Ukrajince, pokud si někdo zaslouží bojkot, pak jen konkrétní osoby, které v ukrajinské politice odpovídají za negativní posun od demokracie,“ konstatoval boxer a politik.

Julija Tymošenková ve vězení držela hladovku tři týdny. Protestovala tak proti špatnému zacházení ve vězení a údajnému fyzickému násilí, kterého se měla dopustit vězeňská ochrana. Stěžuje si na lékařskou péči, má problémy s vyhřezlou ploténkou. Po sílícím tlaku Evropy na Ukrajinu byla nakonec převezena do charkovské centrální kliniky tak, aby ji nikdo neviděl, za asistence policie. Nikdo s ní nemohl prohodit ani slovo.

Nemocnice na Ukrajině
Nemocnice na Ukrajině

Tymošenková se zotavuje, je ale držena ve špatných podmínkách

Německý neurolog Lutz Harms, který o Tymošenkovou pečuje, dnes oznámil, že z Ukrajiny odjíždí. Nahradit ho má jeho kolegyně z kliniky Charité. Po třítýdenní hladovce má Tymošenková problémy s tlakem. Sama nemůže chodit. Její obhájce čekal v nemocnici šest hodin, aby se ke své klientce dostal, nakonec mu dovolili dvacetiminutovou návštěvu. „Není na pokoji sama, nechápu, proč tam jsou tři kamery. Je podrobena zákrokům, při nichž se svléká,“ prohlásil její obhájce Serhij Vlasenko.

Obhájce Julie Tymošenkové chce zažalovat rozsudek Ukrajiny nad političkou u Evropského soudu pro lidská práva. Podle Serhije Vlasenka ukrajinská justice proces uměle prodlužuje.

Vězněnou ukrajinskou expremiérku v pondělí v charkovské nemocnici navštívil náměstek americké ministryně zahraničí pro demokracii a lidská práva Thomas Melia. Po půlhodinové besedě diplomat novinářům řekl, že vůdkyně ukrajinské opozice na něj zapůsobila energickým dojmem a s léčbou je spokojena.

Kauza Tymošenkové má dopad i na bývalou ukrajinskou ombudsmanku Ninu Karpačovovou, která se před údajným nátlakem ze strany ukrajinské generální prokuratury skrývá v
zahraničí. Na tiskové konferenci v Kyjevě to dnes oznámil poslanec opozičního Bloku Julije Tymošenkové (BJuT) Serhij Sobolev. Karpačovová se výrazně angažovala v kauze Tymošenkové a opakovaně upozorňovala na neuspokojivé podmínky jejího věznění.
   
Podle Soboleva prokuratura vyvíjí na Karpačovovou takový nátlak, že nemůže vykonávat aktivní politickou práci a nemůže se ani zdržovat na území Ukrajiny. Místo jejího pobytu poslanec odmítl upřesnit. Dodal, že poslanci BJuT si na osud bývalé ombudsmanky stěžovali v dopise, který zaslali úřadu ochránce lidských práv při parlamentním shromáždění Rady Evropy.