Kosovo politicky podpořilo syrskou opozici

Damašek - Kosovský ministr zahraničí Enver Hoxhaj přiznal, že Kosovo navázalo kontakty se Syřany, kteří bojují proti režimu v Damašku. Tvrdí, že jde ale o výhradně diplomatické styky. V celé Sýrii bylo dnes při násilnostech zabito při násilnostech přes 40 osob, v provincii Idlib bylo při explozi poškozeno auto mise OSN, pozorovatelé vyvázli bez úhony. Stali se dnes také přímými svědky zásahu vládních vojáků na pohřební průvod; zabito při něm bylo 20 lidí, zástupci OSN vyvázli bez úhony. Podle členů organizace Lékaři bez hranic (MSF), kteří v Sýrii strávili deset dní, není pochyb o tom, že syrská armáda zabíjí lidi zraněné při nepokojích i ty, kdo jim poskytují odbornou pomoc.

Zdroj: ISIFA Autor: John Cantlie/Getty Images

Operovaní pacienti jsou prý propouštěni v rekordním čase, často i po hodině, protože se bojí, aby je v ošetřovně nezatkli. „Měli jsme problémy operovat. Téměř všechna zdravotnická zařízení jsou zničena a zdravotnický personál je pro armádu stejně vyhledávaný cíl jako opoziční bojovníci. Chytnout doktora poskytujícího pomoc raněnému členu opozice je totéž jako chytnout opozičního bojovníka se zbraní v ruce. Ti lidé žijí v hrůze,“ sdělil francouzský lékař.

Zahraniční zdravotníci prý spolupracovali se dvěma syrskými lékaři, kteří mají za sebou vězení a jeden z nich v něm byl mučen. Zadrženi byli kvůli poskytování pomoci raněným demonstrantům. Vojáci prý pravidelně útočí na improvizované kliniky. „Byli jsme ve vesnici asi sto kilometrů od Idlibu a čtyři dny jsme tam ošetřovali raněné. Pak přijeli vojáci a tanky a museli jsme do půl hodiny zmizet. Přesunuli jsme se jinam, ale i tam to trvalo tři dny, než na vesnici zaútočili také,“ řekl lékař, podle něhož armáda postupuje podobně i proti lékárníkům.

Bojujeme za stejné hodnoty, zní z Kosova

Hoxhaj sdělil, že Přiština povstalcům poskytuje politickou podporu. Na dotaz Reuters, zda Kosovo zřídilo výcviková střediska pro Syřany, odpověděl jednoznačně: „Naprosto ne.“ „Byli jsme mezi prvními evropskými vládami, které loni podpořily opozici v Libyi a dalších arabských státech, protože my jsme bojovali za stejné hodnoty. Navázali jsme diplomatické kontakty se syrskou opozicí, její věc velmi podporujeme,“ řekl. Kosovo dosud uznalo 90 států, ale Rusko k nim nepatří.

Syrskou krizi má vyřešit mírový plán zvláštního zmocněnce OSN Kofiho Annana. Část týkající se příměří a stažení armády z měst ale není plněna. Vláda Saúdské Arábie soudí, že plán je v troskách, protože krveprolití pokračuje. Za měsíc „příměří“ přišlo o život na 900 lidí.

Mírový plán kromě jiného komplikuje roztříštěnost syrské opozice. K jejímu stmelení měla přispět schůzka, kterou do Káhiry na středu a na čtvrtek svolala Liga arabských států. Bez náhrady byla ale zrušena. Hlavní syrská opoziční skupina Syrská národní rada (SNC) na ni odmítla přijet, protože nebyla pozvána jako organizace; pozvánky prý dostali pouze jednotliví
členové. SNC několik dní jedná v Římě a dnes tam zvolila svým předsedou znovu Burhána Ghaljúna. V čele exilové opozice stojí tento profesor francouzské Sorbonny od loňského srpna, kdy SNC vznikla. Jeho kritici mu vyčítají, že nedokázal navázat kontakty s opozicí v Sýrii ani sjednotit širokou základnu SNC.

Damašek přičítá násilí teroristům podporovaným z ciziny a hovoří o plnění reforem. Patří k nim i parlamentní volby, které se po několikaměsíčním odkladu konaly 7. května. Dnes volební komise oznámila, že volit přišlo přes 51 procent voličů. Opozice volby bojkotovala. Rozhodlo se o 250 poslancích. Šéf volební komise dnes v parlamentu přečetl jména zvolených, ale bez jejich politické příslušnosti. Je mezi nimi 30 žen.

O křesla se mohly díky ústavní změně ucházet i nově vzniklé strany, avšak podle opozice neměly dost času vytvořit si příznivce a být rovnocennými partnery po čtyři desetiletí vládnoucí Socialistické straně arabské obrody (Baas).