Schůzka Camerona s dalajlamou rozlítila Čínu

Peking - Peking označil včerejší neoficiální setkání britského premiéra Davida Camerona a tibetského duchovního vůdce dalajlamy za urážku. Čína proto dnes oznámila, že předala Británii oficiální protest. Dalajlama do Londýna dorazil pro mírovou Templetonovu cenu.

„Jedná se o vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny a o urážku čínského lidu, která poškozuje vztahy mezi Čínou a Británií,“ prohlásil mluvčí čínské diplomacie Chung Lej. „Žádáme, aby Británie brala v úvahu čínské zájmy, přestala tolerovat a podporovat separatistické síly bojující za nezávislost Tibetu a podnikla okamžitá účinná opatření k nápravě způsobených škod,“ dodal mluvčí.

Chung Lej kritiku přednesl navzdory tomu, že zmíněná schůzka byla neoficiální. Mluvčí zdůraznil, že Čína je proti jakýmkoli schůzkám mezi politickými vůdci jednotlivých států světa a dalajlamou.

Dalajlama, který je nositelem Nobelovy ceny za mír, do Londýna přicestoval převzít další mírové ocenění, Templetonovu cenu, doprovázenou finanční odměnou ve výši 1,7 milionu dolarů. Většinu částky se rozhodl věnovat britské charitativní organizaci Save the Children, aby ji použila na pomoc podvyživeným dětem v Indii.

Dalajlama v USA
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Luis M. Alvarez

Tibetský duchovní vůdce žije od neúspěšného tibetského povstání proti čínské nadvládě z roku 1959 v indickém exilu. Sám zdůrazňuje, že neprosazuje samostatnost Tibetu, ale jen větší autonomii tohoto území.