V Indonésii našli černou skříňku ze superjetu

Jakarta – Indonéští záchranáři našli černou skříňku z ruského letounu Suchoj Superjet 100, který se minulý týden zřítil při předváděcím letu po nárazu do sopky. Černá skříňka byla nalezena nedaleko ocasu vraku letadla v hluboké rokli. V úterý večer zařízení dostali vyšetřovatelé. Nález by mohl pomoci objasnit okolností neštěstí.

Suchoj Superjet 100, první zcela nový ruský civilní letoun, který se dostal do výroby od rozpadu Sovětského svazu, minulý týden vezl potenciální zájemce o koupi z řad indonéských aerolinek. Během letu ale narazil do úbočí sopky Salak. Nikdo ze 45 lidí na palubě havárii nepřežil.

/*json*/{"map":{"lat":-6.6932509562331,"lng":106.72737121582,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Indonéská hora SalakSopce Salak se přezdívá „hřbitov letadel“. Časté turbulence a náhlé změny počasí tu vedou k nehodám - jen za posledních deset let se zde zřítilo osm letadel.


Záchranářům trvalo nalezení skříňky několik dní nejen vzhledem k nepřístupnosti terénu, ale také kvůli jejímu značnému poškození ohněm a tomu, že zapadla do hustého porostu. Navzdory svému označování za „černé“ mají skříňky barvu oranžovou, ale skříňka ze suchoje je velmi ohořelá, proto bylo obtížné ji najít.

Černá skříňka byla nalezena nedaleko ocasu vraku v 500 metrů hluboké rokli. Zařízení už dostali vyšetřovatelé. Indonéští a ruští odborníci již na analýze dat pracují v laboratoři v Jakartě, výsledky ale budou mít nejdříve až za tři týdny. Skříňka je poničená a značně spálená, popsal nález šéf indonéské komise pro bezpečnost Tatang Kurniadi. Zařízení má dvě části - záznamník hlasů v pilotní kabině a záznam údajů letu. Právě údaje o průběhu letu ale zatím zůstávají ztracené, poznamenal.