Francie má novou vládu

Paříž – Francouzský prezident François Hollande dnes jmenoval novou vládu. Ministrem zahraničí se stal Laurent Fabius, ministrem financí bude Pierre Moscovici, který býval ministrem pro evropské záležitosti v poslední levicové vládě před deseti lety. Vládu povede premiér Jean-Marc Ayrault, kterého Hollande jmenoval už v úterý. Ayraultova vláda bude usilovat o vyrovnání státních financí, podle premiéra prý se snahou o co největší férovost. Všechna zvýšení výdajů hodlá kompenzovat škrty nebo zvýšením daní. Oznámil také, že navrhne snížení platů ministrů o 30 procent.

Francouzský socialista Jean-Marc Ayrault se dnes oficiálně ujal funkce premiéra a hned začal sestavovat kabinet. „Začal jsem včera večer a pokračoval dnes ráno s první povinností, kterou mi prezident republiky udělil, a to udělat návrhy na vytvoření nové vlády. Věci jdou dobře. Vláda bude vytvořená a připravená do konce odpoledne,“ uvedl. Prezident ještě večer novou vládu jmenoval.  

Vláda má bez premiéra 34 členů. Mají v ní stejné zastoupení muži i ženy. Nejdůležitější kabinetní posty ovšem zastávají muži, s výjimkou ministerstva spravedlnosti, které povede nezávislá poslankyně z Francouzské Guyany Christiane Taubiraová. 

Ministrem práce je blízký Hollandeův spolupracovník Michel Sapin. Devětačtyřicetiletý Arnaud Montebourg byl pověřen reindustrializací. Manuel Vallsse se stal ministrem vnitra. Hollandeův přítel Jean-Yves Le Drian pak bude zastávat funkci ministra obrany. 

Jean-Marc Ayrault
Zdroj: ISIFA
Autor: JS EVRARD/Sipa Press

Pětašedesátiletý Fabius, který získal post ministra zahraničí, patří k veteránům Socialistické strany. V roce 1984 se stal nejmladším francouzským premiérem. V poslední levicové vládě v letech 2000 až 2002 působil jako ministr financí. V roce 2005 se střetl s Hollandem kvůli referendu proti schválení evropské ústavy. Na počátku Hollandeovy prezidentské kampaně dokonce o jeho kandidatuře veřejně pochyboval, i tak se ale stal ministrem. Francouzští komentátoři jeho jmenování do značné míry spojují s udržením jednoty ve straně.   

V Kabinetu chybí šéfka PS Martine Aubryová, která loni v prezidentských primárkách prohrála s Hollandem. Očekává se však, že Hollande jí najde důležitou funkci, aby zabránil napětí ve straně.

Ayraultův kabinet se poprvé sejde ve čtvrtek odpoledne. Vládu musí ještě potvrdit parlamentní volby plánované na 10. a 17. června. Pokud by ale socialisté a jejich levicoví spojenci prohráli, tento kabinet by skončil a socialista Hollande by musel spolupracovat s pravicovou vládou.

Vybraní ministři Ayraultovy vlády

Jean-Yves Le DRIAN - ministr obrany – působil už ve vládě prezidenta Françoise Mitterranda od května 1991 do dubna 1992 jako státní tajemník pro záležitosti moře 

Laurent FABIUS - ministr zahraničí – v 37 letech se stal v roce 1984 nejmladším premiérem, ve vládě Lionela Jospina v letech 200-2002 byl ministrem financí, v roce 2007 se neuspěšně ucházel o prezidentskou kandidaturu 

Pierre MOSCOVICI - ministr financí – ve vládě Lionela Jospina (1997-2002) zastával funkci ministra pro evropské záležitosti, v letech 2004-2007 byl europoslancem 

Manuel VALLS - ministr vnitra – ucházel se o kandidaturu v posledních prezidentských volbách