Poezie lásky i pomsty. V Británii vyšly básně Talibanu

Londýn - Ve Velké Británii dnes vychází kontroverzní sbírka básní napsaných příslušníkem afghánského extrémistického hnutí Taliban. Poezie hnutí Taliban, která byla podle editorů sbírky dlouho přehlížena jako pouhá propaganda, je významnou součástí identity talibů a toho, jak se prezentují jiným Afgháncům i okolnímu světu. Část vybraných básní byla v posledním desetiletí zveřejněna na internetových stránkách hnutí Taliban, zbytek pochází především z různých časopisů z osmdesátých a devadesátých let dvacátého století.

Sbírku básní připravili editoři Alex Strick van Linschoten, Felix Kuehn a Faisal Devji. Nakladatelství Hurst & Co Publishers, které básně vydalo, se specializuje na oblast jakési „sociální poezie“; vydalo například také básně amerických a britských vojáků, kteří sloužili v Afghánistánu. „Mají svou nakladatelskou image, věnovat se poezii kvůli sociálnímu mapování různých koutů světa,“ informuje spolupracovník ČT Ivan Kytka.

Lidé, které je třeba pochopit

Vydání knížky již odsoudil například bývalý velitel britských vojsk v Afghánistánu Richard Kemp, který prohlásil, že nakladatelé dávají prostor teroristům a protivníkům Velké Británie. Nesouhlasné hlasy se ozvaly také ze zahraničí od zástupců obětí, které nějakým způsob trpěly kvůli Talibanu. Na druhou stranu odborná veřejnost přijala nakladatelský počin s velikým porozuměním. Někteří říkají, že byť se jedná o vojenské nepřátele Britů, přesto jsou to lidé, které je třeba pochopit a poznat, jak žijí.

Poezie hnutí Taliban
Zdroj: Poetry of the Taliban

Básně jsou silně emocionální a kromě vojenských proklamací a oslav vítězství přinášejí také milostné verše. Vyjadřují cit nešťastné lásky, krvavé pomsty a vzrušení z boje, zdůrazňují hodnoty náboženství i národní hrdosti, ale volají také po nenásilí a idyle pokojného života. Poezie dále upozorňuje na porušování lidských práv, a to na všech stranách války v Afghánistánu.

„Dva miliony Britů jsou muslimského vyznání a zejména těm s pákistánskými kořeny pochopitelně vývoj v Afghánistánu a Pákistánu není vůbec lhostejný. V naprosté většině extrémismus odsuzují, i když je třeba říct, že mezi částí radikalizované mládeže má Taliban i v Británii své stoupence,“ připomíná Ivan Kytka.