Pan Ki-mun viní z atentátů v Sýrii al-Káidu

New York - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun připustil, že za nedávnými atentáty v Sýrii nejspíš stojí mezinárodní islámská teroristická síť al-Káida. Teroristům připisuje atentáty od začátku také syrská vláda, zatímco syrská opozice z nich naopak obviňuje syrský režim.

„Myslím, že za tím musí být al-Káida,“ řekl ve čtvrtek šéf OSN při setkání s mladými lidmi v New Yorku v narážce na dvojitý atentát v Damašku, který si minulý týden vyžádal 55 mrtvých a stovky zraněných. Vyzval k okamžitému zastavení násilí vládních i opozičních sil.

Syrský režim prezidenta Bašára Asada, jehož odchod je hlavním požadavkem domácí i exilové opozice, neuznává 15 měsíců trvající vzpouru a tvrdí, že bojuje proti „ozbrojeným teroristickým bandám“. Těm připisuje i atentáty, které sužují zemi od prosince 2011. Zodpovědnost za atentáty přisuzuje al-Káidě také Rusko, které je dlouholetým spojencem Damašku.

Naopak opozice obviňuje režim, že organizuje tyto atentáty s cílem sabotovat plán k vyřešení krize, který se v zemi snaží prosadit mezinárodní vyslanec Kofi Annan a pozorovatelé OSN. Jejich hlavním úkolem je nyní dohled nad příměřím vyhlášeným 12. dubna, které ale ani jedna strana zjevně nedodržuje.