Colin Firth bojuje proti genocidě amazonského indiánského kmene

Rio de Janeiro - Indiáni amazonského kmene Awá vymírají, varovala ve čtvrtek nevládní organizace Survival International. Na tomto jevu se podílejí mimo jiné přicházející dřevorubci, chovatelé a osadníci. Na kampani na záchranu indiánů se podílí i slavný britský herec Colin Firth.

„Indiáni Awá nám říkají, že situace je kritická. Jsou obětí genocidy a zanikají. Jsou malým kmenem proti zástupu vetřelců,“ řekla mluvčí Survival International Sarah Shenkerová. Kmen podle organizace tvoří již jen asi 460 osob.

Survival International vyzvala brazilskou vládu, aby vymezila území kmene Awá a zamezila tamnímu ničení lesa a kolonizaci. Požadavek podpořilo na 23 tisíc lidí, dodala Shenkerová.

Kampaň na záchranu amazonských indiánů zahájil v dubnu britský herec Colin Firth. „Prales indiánů Awá je ilegálně ničen kvůli ceněným dřevinám. Jakmile dřevorubci na indiány narazí, vraždí je. Luky a šípy nemohou čelit palným zbraním bělochů,“ vysvětlil nositel Oscara za film Králova řeč z loňského roku.

Podle údajů brazilské Národní nadace pro indiány (Funai) žije v Brazílii 77 izolovaných kmenů, které jsou roztroušeny po Amazonii. Jen tři desítky z nich byly již identifikovány. Ze 191 milionů obyvatel Brazílie indiáni tvoří necelé jedno procento. Obývají však asi 12 procent jejího území, zejména právě v Amazonii.