Nečas: Izrael je v situaci Československa před válkou

Jeruzalém - Český premiér Petr Nečas přirovnal nynější situaci Izraele k Československu ve třicátých letech. Učinil tak v exkluzivním rozhovoru pro deník The Jerusalem Post ještě před čtvrtečním setkáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. „Velmi dobře chápeme, v jaké situaci je Izrael jako malá, demokratická země ve velmi nebezpečném regionu a s velmi nebezpečnými sousedy. Vzpomínáme si na naši situaci ve 30. letech, když mělo malé, demokratické Československo sousedy, kteří ho chtěli zničit nebo zabrat část našeho území,“ řekl Nečas. Obavy z íránského jaderného programu byly jedním z témat pražského jednání obou premiérů.

Nečas jeruzalémskému listu také sdělil, že hodlá téma Íránu nastolit při svém příštím setkání s novým francouzským prezidentem Françoisem Hollandem „a dalšími hlavami evropských států na příštím společném setkání a také na summitu NATO v Chicagu“.

Jeruzalém hluboce oceňuje přátelství Prahy

Izraelská a české delegace podepsaly společnou deklaraci, která vyjadřuje „znepokojení nad snahou Íránu o obohacování uranu pro vojenské účely, zatímco současně hrozí, že chce zničit Izrael“. Na společné tiskové konferenci český premiér uvedl, že jeho vláda „podporuje právo Izraele na obranu proti teroristickým útokům“.

Petr Nečas a Benjamin Netanjahu
Zdroj: ISIFA

Netanjahu prohlásil, že Jeruzalém hluboce oceňuje přátelství Prahy. „Nikde jinde v Evropě se izraelské volání nesetkává s takovým porozuměním.“ Nečas dále odsoudil jednostranné vyhlášení palestinského státu. „Dlouhotrvající izraelsko-palestinský konflikt lze řešit pouze pomocí přímých jednání obou stran. Česká republika nepodporuje jednostranné kroky, které nemůžou přispět k mírovému procesu na Blízkém východě.“

Zuckerman: Česko stále více ovlivňuje dění v Evropské unii

List v článku rovněž cituje generálního tajemníka Evropského židovského fondu Arieho Zuckermana, podle něhož Česká republika stále víc ovlivňuje dění v Evropské unii. „Nejsilnějšími ekonomikami zůstávají Francie, Německo a Británie, země jako Španělsko a Itálie přišly o značný vliv a získaly ho státy, kterým se daří lépe - Česká republika, Polsko, Nizozemsko a Dánsko. Tato změna mocenské rovnováhy spolu s příznivým postojem České republiky k Izraeli vyvolává u židovských představitelů a také u izraelské vlády zájem o hlubší vztahy.“

Tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus listu řekl, že česká vláda má „zájem poučit se ze zkušenosti Izraele jako novodobého státu“. „Obdivujeme úspěch Izraele,“ řekl Kraus. Jediný, kdo se k prohlubování vztahů k Izraeli staví rezervovaně, je podle něj ČSSD, protože „někteří její politici jsou ovlivněni Bruselem“.

Kraus dále řekl, že někteří sociálnědemokratičtí poslanci Evropského parlamentu nedávno hovořili o potřebě „vyváženější politiky vůči Izraeli“. „To je ale slovník, který se liší od toho používaného v Británii, Francii a Belgii,“ řekl Kraus izraelskému listu.

Není důkaz, že Írán ukončí jaderný program, říká Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v Praze po setkání s prezidentem Václavem Klausem řekl, že Izrael si přeje diplomatické řešení sporu o íránský jaderný program. Nevidí ale žádný důkaz, že by Írán měl v úmyslu program ukončit. „Nic by nebylo lepší, než kdyby se podařilo tuto věc vyřešit diplomaticky, ale musím říci, že nevidím vůbec žádný důkaz, že Írán myslí ukončení svého jaderného programu vážně,“ řekl Netanjahu. S novináři hovořil na nádvoří Pražského hradu, na brífinku, který svolala izraelská strana.

Benjamin Netanjahu a Václav Klaus
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Kamaryt

Velká část mezinárodního společenství podezřívá Írán, že chce pod pláštíkem civilního jaderného programu vyrobit jadernou bombu. Teherán to popírá a odmítá se svého jaderného programu vzdát. Írán a skupina 5+1 (USA, Rusko, Čína, Velká Británie, Francie a Německo) mají 23. května pokračovat v Bagdádu dalším kolem v jednáních o Íránu. USA mají připravené plány útoku na Írán, které by v případě nutnosti mohly použít. Dávají ale také přednost diplomatickému řešení.

Někdy musíte obětovat pěšce, abyste zachránili krále

„Cíl jednání by měl být zcela jasný. Zastavit výrobu obohaceného uranu v Íránu, odvézt už obohacený uran ze země a zavřít podzemní jaderné zařízení u Komu,“ zopakoval dnes Netanjahu izraelské požadavky. K možnosti dohody s Íránem je ale skeptický. Zatím podle něj totiž v jednáních o jaderném programu dával jen plané sliby. „Írán umí velmi dobře hrát tuto šachovou partii a ví, že někdy musíte obětovat pěšce, abyste zachránili krále,“ poznamenal Netanjahu. Po setkání s českou hlavou státu Netanjahu znovu pochválil česko-izraelské vztahy, které jsou podle něj skvělé.