Schůzka Obama - Hollande: Vedle škrtů je třeba podpořit i růst

Washington - Skupina velkých světových ekonomik G8 by se na nadcházejícím summitu měla ve snahách o zmírnění krize v eurozóně zaměřit vedle rozpočtových škrtů i na růst. Po setkání se svým francouzským protějškem Françoisem Hollandem to dnes v Bílém domě řekl americký prezident Barack Obama. „Těšíme se na plodnou diskusi dnes večer a v sobotu s dalšími vůdci G8 o tom, jak propojit odpovědný přístup k rozpočtové konsolidaci se silným programem růstu,“ dodal. Jde o první jednání Obamy s Hollandem, který se ujal prezidentské funkce v úterý.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Pablo Martinez Monsivais

„Pokud jde o růst, prezident Obama mohl konstatovat shodu s Francií,“ řekl po schůzce Hollande. Francouzský prezident současně sdílí s Obamou „přesvědčení, že by Řecko mělo zůstat v eurozóně“.

Hollande by mohl být potenciálním spojencem Obamy v jeho snaze o expanzivnější ekonomickou politiku v Evropě. Obama může očekávat také podporu britského premiéra Davida Camerona, který ve čtvrtek vyzýval německou kancléřku Angelu Merkelovou a další představitele eurozóny k razantním krokům na podporu eura, má-li se předejít ekonomickému propadu na kontinentě. Obama v obavě, že by dopady krize eura mohly ohrozit americkou ekonomiku i jeho šance na úspěch v listopadových prezidentských volbách, již dříve opakovaně vybízel evropské politiky, aby dělali víc pro stimulaci růstu.

François Hollande a Barack Obama
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pablo Martinez Monsivais

Na pořadu jednání Obama - Hollande a také nedělního a pondělního summitu NATO v Chicagu by měl být i Hollandův předvolební slib stáhnout 3 300 francouzských vojáků z Afghánistánu už do konce letošního roku, tedy o rok dřív než zbytek NATO. Obama řekl, že je důležité dodržet závazek vůči afghánské vládě, nicméně Hollande trval na tom, že francouzští vojáci odejdou do konce roku. Bez dalšího upřesnění řekl, že Francie bude podporovat Afghánistán jiným způsobem.

Hollande se před summitem G8 ještě sejde s Cameronem. Britský premiér doma prosazuje politiku razantních škrtů a ve francouzské kampani stranil poraženému Nicolasovi Sarkozymu. Když kandidát Hollande přijel v únoru do Londýna, odmítl se s ním sejít.