Ve Philadelphii si tisknou vlastní peníze – takzvané „rovné dolary“

Philadelphia - V některých částech Philadelphie se dá platit zvláštními dolary. Před 15 lety tu začali tisknout svou vlastní měnu, kterou se dá platit téměř vše. Jenže jen v omezeném regionu. Za hranicemi čtvrti jsou to už bezcenné papírky. Přesto se takzvané „rovné dolary“ ujaly jako paralelní měna.

„Rovné dolary“ jsou paralelní měna, kterou se dá platit v některých částech Philadelphie. Systém úspěšně běží už léta a přitahuje čím dál víc lidí. Vedle bankovek s černobílým lícem a zeleným rubem tu v peněženkách nosí ještě jinou měnu. Vytvořili si ji sami a má fungovat tam, kde oficiální peníze nestačí. 

Za patnáct let kolem „rovných dolarů“ vznikl celý systém. Vyplácí je tady třeba jako odměnu za práci. Dá se tu za ně zajít k holiči, zaplatit řemeslníky, v lékárně nebo na trhu.  

Projekt zatím běží v jednom z nejvíc zkoušených předměstí Philadelphie. Z továren tu zbyly jenom prázdné haly, ze života místních vzpomínky na zlaté časy. Jejich nadějí tak jsou rovné dolary, kolem kterých vznikla paralelní společnost a systém.