Dělník Mahlangu vinen, zabil jihoafrického vůdce krajní pravice

Ventersdorp - Jihoafrický soud dnes uznal Chrise Mahlangua vinným z vraždy vůdce krajní pravice Eugena Terreblanche. Druhý obviněný, Patrick Ndlovu, byl uznán vinným pouze z pokusu o loupež. Mahlangu by mohl být odsouzen až na doživotí. Rozsudek nad oběma ale bude vynesen později.

Terreblanche byl na jaře 2010 ubit k smrti na svém statku nedaleko Ventersdorpu ležícím přibližně 110 kilometrů severozápadně od Johannesburgu. Jako podezřelí byli zatčeni zemědělský dělník Mahlangu a Ndlovu, v době vraždy nezletilý. Oba byli zaměstnanci Terreblancheovy farmy. Příčinou konfliktu prý byla hádka o nevyplacenou mzdu.

Mahlangu tvrdil, že šlo o sebeobranu, jelikož Terreblanche na něj šel s mačetou. Ndlovu uvedl, že jejich šéf už byl mrtvý, když na místo přišel. Oba se označili za nevinné.

Bývalý vůdce krajní pravice byl velkým zastánce apartheidu

Terreblanche začátkem 90. let bojoval za udržení apartheidu a v roce 1994 vedl neúspěšnou vzpouru za jeho udržení. Ve svých veřejných vystoupeních nešetřil kritikou na adresu současné vlády, která je podle něj zkorumpovaná. V roce 1997 byl odsouzen na šest let za pokus o vraždu černošského zaměstnance ochranky.

V poslední době žil v ústranní, i když až do své smrti stál v čele Afrikánského hnutí odporu (AWB) a usiloval o vytvoření samostatného bělošského státu. Jeho extremistické, neonacistické hnutí Búrů má vlastní milice, které se zapojily do teroristických akcí.