Léčbu Tymošenkové v zahraničí zbrzdil neschválený zákon

Kyjev - S Julijí Tymošenkovou to vypadá černě. Šance na léčení vězněné ukrajinské expremiérky v zahraničí nyní značně klesly. Ukrajinský parlament totiž přesvědčivou většinou odmítl projednat návrh zákona, který by léčení vážně nemocných vězňů za hranicemi povoloval. Tymošenková má problémy s vyhřezlou ploténkou, léčbu jí nabízela například odborná klinika v Německu. Expremiérka se léčí v charkovské nemocnici; tvrdí ale, že ukrajinským lékařům nevěří a žádá přesun do zahraničí.

Novela je prý „urážkou zdravého rozumu“

Návrh novely trestního zákoníku, která by umožňovala léčbu nemocných vězňů v civilních nemocnicích, a to i v zahraničí, předložil začátkem května nezávislý poslanec Taras Čornovil. Zástupci vládní Strany regionů prezidenta Viktora Janukovyče ale novelu označili za „urážku zdravého rozumu“ a jednoznačně ji odmítli zařadit do programu dnešního jednání. Ze 418 přítomných poslanců hlasovalo pro tento bod programu jen 131.

Představitelé opozice před hlasováním na protest opustili jednací sál. Agentura DPA citovala například poslance této strany Jaroslava Suchého, který řekl, že „zloději a podvodníci“, kteří se obohatili na úkor státu, by neměli mít možnost se na jeho náklady léčit.

Julija Tymošenková
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Chuzavkov

Tymošenková se kvůli vyhřezlé meziobratlové ploténce, která jí už řadu měsíců působí úporné bolesti, nyní léčí v nemocnici v Charkově. Tam se jí věnuje tým pod vedením německých lékařů z berlínské kliniky Charité, kteří jí nabízeli i převoz do Německa.