Posselt: Češi se s námi nechtějí smířit

Norimberk – Podle sudetských Němců není česká vláda připravená k vzájemnému usmíření. Před víkendovým setkáním Sudetoněmeckého krajanského sdružení to uvedl jeho mluvčí Bernd Posselt, který vyjádřil politování nad tím, že s nimi Praha stále odmítá vést oficiální jednání.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt, jenž působí také jako europoslanec za Křesťanskosociální unii (CSU), si pokrok v kontaktech s Českem slibuje od plánované návštěvy českého prezidenta Václava Klause v Mnichově. Ke zlepšení dlouhodobě napjatých vztahů mezi Bavorskem a Prahou přispěly dvě návštěvy bavorského premiéra Horsta Seehofera v Česku.

Posselt očekává, že na víkendový sjezd krajanského sdružení dorazí několik tisíc sudetských Němců a rekordní počet Čechů. Na srazu se poprvé bude konat německo-česká kulturní a turistická burza. Podle Posselta to svědčí o tom, že se z této akce stále více stává místo pro německo-česká setkávání. Nejdůležitějším bodem sjezdu je tradičně shromáždění na svatodušní neděli. Jako hlavní řečník na něm vystoupí bavorský premiér Seehofer.