Oheň a vodní děla. V Hamburku řádili radikálové

Hamburk – V německém Hamburku dnes vyšli do ulic pravicoví radikálové i jejich odpůrci z řad krajní levice. Po několikahodinovém průvodu městem, při němž se s policií střetli zejména levicoví radikálové, zůstala vážně poničená čtvrť Wandsbek. Nejméně 19 policistů bylo při potyčkách s anarchisty zraněno. Protestního shromáždění se zúčastnilo na deset tisíc lidí a policie jejich blokády rozháněla vodními děly.

K prvním projevům agrese došlo už v noci na dnešek, kdy neznámý pachatel v Hamburku podpálil jedenáct policejních aut. Na okraj průvodu pravicových extremistů se odehrály násilné potyčky mezi policií a tisícem až 1 500 levicovými radikály, kteří uspořádali svůj vlastní protest. Zatímco vzduchem létaly kameny, policie nasadila vodní děla i slzný plyn proti proti výtržníkům a blokádám, jimiž chtěli levicoví protestující zastavit průvod neonacistů. V plamenech se ocitl policejní vůz i dva civilní automobily, v některých ulicích přístavního města hořely popelnice a barikády.

Průvod zhruba 500 pravicových extremistů kvůli nepokojům začal s tříhodinovým zpožděním kolem třetí odpoledne, několikrát se musel zastavit nebo změnit směr. Levicoví radikálové po nich házeli rajčata, vejce a lahve. Pochod byl ukončen krátce po páté hodině.

Do akce bylo nasazeno celkem 4 500 policistů, situaci ve městě monitorovala i helikoptéra. Policie zadržela 63 lidí, zatkla jich dvanáct.

Většina levicových demonstrantů se ovšem chovala poklidně a pochodu krajní pravice se snažila čelit blokádami vsedě. Na hlavní demonstraci proti neonacismu promluvil na hlavním náměstí i hamburský starosta Olaf Scholz. „Stojíme při sobě. Jsme hrdí na to, že jsme světu otevřeným městem,“ prohlásil za bouřlivého potlesku.

  • Policejní zásah v Hamburku
    Policejní zásah v Hamburku autor: Axel Heimken, zdroj: ČTK/AP
  • Policejní zásah v Hamburku
    Policejní zásah v Hamburku autor: Axel Heimken, zdroj: ČTK/AP
Policejní zásah proti německým neonacistům
Policejní zásah proti německým neonacistům