I Slováci mají svého Ratha – půl milionu v kufříku

Bratislava/Londýn - Podobný případ, jako je ten exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, řešili Slováci před 9 lety. Tehdejšího poslance za HZDS Gabriela Karlina policie přímo v kanceláři v Banské Bystrici chytila s kufříkem plným peněz. Měl v něm půl milionu, který mu podstrčil policejní agent. Poslanec měl za to zařídit stavbu školní tělocvičny.

Karlin v roce 2003 putoval do vazby, imunitní výbor i parlament odhlasovaly, že ho zbaví imunity, uvedl v rozhovoru pro ČT24 editor Respektu na Slovensku Martin Šimečka. Karlin se tehdy sice dožadoval vystoupení v parlamentu, to mu ale nebylo umožněno. Vystoupil pouze před imunitním výborem. Karlin odmítal obvinění z korupce a tvrdil, že peníze mu někdo do kufříku strčil, když byl na toaletách. Případ se vlekl celých šest let a nakonec exposlance soud úplně osvobodil, protože nebylo dost důkazů. 

V současnosti slovenští politici uvažují o zrušení poslanecké imunity. Podle Šimečky se na tom už dohodly všechny poslanecké kluby, a příslušný předpis by tak slovenští poslanci mohli schválit už letos na podzim. 

To v Británii na podobné případy dojde jen zřídka, protože politická kultura je tady taková, že poslanci odcházejí z parlamentu ihned v okamžiku, kdy jsou pouze podezřelí. „Je možné, že by sněmovna britského parlamentu hlasovala a vyloučila poslance, to se ovšem stalo pouze třikrát za 20. století poté, co byli obviněni a odsouzeni z vážných finančních prohřešků,“ uvedl publicista Jan Jůn. 

Sám poslanec přitom nemůže podle rezoluce sněmovny z roku 1624 rezignovat. V takových případech se tedy postupuje tak, že poslanec požádá o to, aby byl správcem jednoho ze tří okresů blízko Londýna, a pak jako zaměstnanec koruny nemůže být poslancem, takže automaticky o mandát přijde. Jůn ovšem poznamenal, že v případě podezření z korupce je v Británii vyloučení ze strany a z klubu poslanců velmi rychlé a dotyční poslanci si proti němu ani nedovolí protestovat.

Zahraničí kauza Rath zajímá

Vystoupení Davida Ratha ve sněmovně sledovaly desítky novinářů, byli mezi nimi i zpravodajové ze zahraničí, třeba ze Slovenska nebo Německa. „Neinformujeme samozřejmě o každém českém skandálu, ale tento je podle nás mimořádný a proto nás zajímá. Ukazuje, jak všudypřítomná korupce v Česku je,“ říká redaktor německé televize ARD Danko Handrick. 

V Německu se Frankfurten Rundschau soustředí především na to, že Rath zneužil peníze z evropských fondů. „Šlo o peníze, které byly poskytnuty na opravu nemocnice a zámku,“ konstatovala Závitkovská. Politik takového formátu se přitom vůbec neštítil využít peníze sám pro sebe. Frankfurten Rundschau o Rathovi napsal, že je „politický supertalent s chováním Ramba“.

Finský štáb si dnes v česku dotáčel pár posledních záběrů a rozhovorů do hodinového dokumentu o korupci. Právě o tohle téma je teď ve Finsku zájem, protože tady kvůli tomu odsoudili prvního poslance.

David Rath v policejním autě
Zdroj: isifa/LN
Autor: Jan Zátorský

Média si všímají hlavně toho, že Rath je politik, který má velké rétorické schopnosti a dokáže hodně lidí přesvědčit. Dnešnímu jednání o vydání Ratha věnovala velkou pozornost slovenská média. Slovenská televize TA3 označila dnešní Rathovo vystoupení před poslanci za „bezprecedentní událost“. O tom, že poslanci Ratha vydali, pak píše většina internetových serverů.

Polská Gazeta Wyborcza si všímá jiného aspektu kauzy, a to toho, jak se Rath hájí. Tvrdí totiž, že je obětí politické hry, a přirovnává své stíhání k zavření Julije Tymošenkové. „Rath tvrdí, že si připadá jako politický vězeň, a to je na Ukrajině právě Tymošenková,“ uvedla Závitkovská.

BBC informovalo o Rathově případu až týden po jeho zatčení, tedy den předtím, než Rath předstoupil před mandátový a imunitní výbor, kde se zpovídal ze svých činů. Na pořad dne už přišlo v zahraničí i zneužití peněz z evropských fondů.

Výbor doporučil sněmovně vydat Ratha k trestnímu stíhnání. „Pro BBC to byl takový odrazový můstek. Postupně se pak vracelo k tomu, kdo je vlastně David Rath, jakým způsobem peníze převzal,“ podotkla redaktorka zahraniční redakce ČT Blanka Závitkovská. BBC posléze připomnělo i proslulou facku, kterou Rath dostal od Miroslava Macka.

Video Reportáž Štěpánky Martanové
video

Reportáž Štěpánky Martanové

Unie se bude kauzou zabývat

Evropská unie už před několika měsíci kvůli obrovským nesrovnalostem část prostředků, které směřovaly do českých regionů, zmrazila a vyzvala české úřady k objasnění jejich využití. Belgický europoslanec Derk Jan Eppink vyzval v souvislosti s kauzou kolem exhejtmana Evropský parlament k prošetření, jak se v ČR využívají unijní fondy. Podezřeními ze zneužívání by se měl podle něj zabývat také Evropský úřad pro boj proti podvodům.

V dnešním prohlášení podotkl, že o těchto případech informoval rozpočtový výbor zákonodárného sboru a vyzval jeho šéfa, aby o případném zneužívání fondů jednal s Evropskou komisí.