Ruský parlament odkýval protidemonstrační zákon

Moskva - Ruský parlament schválil kontroverzní protidemonstrační zákon, který výrazně zvyšuje pokuty za přestupky na demonstracích. Normu ještě musí podepsat prezident Vladimir Putin, což je ale spíš formalita, protože on sám text prosazoval. Opoziční aktivisté se obávají, že zákon znemožní protesty zaměřené právě proti Putinovi. Kreml přitom usiluje o to, aby nový zákon začal platit ještě před 12. červnem, na kdy je v Moskvě naplánovano velké opoziční shromáždění.

Zákon stanoví pokutu až 300 000 rublů (187 000 korun) pro jednotlivce, který se dopustí přestupku - například bude mít při demonstraci masku nebo bude bránit dopravě. Dosud přitom nejvyšší možná pokuta činila 2 000 rublů. Tomu, kdo nebude moct vyměřenou částku zaplatit, bude nově hrozit až 200 hodin veřejně prospěšných prací. Organizátorům demonstrací, kteří zákony poruší, hrozí pokuta až ve výši jednoho milionu rublů.

V horní komoře hlasovalo pro zákon po krátké rozpravě 132 zákonodárců, jen jeden byl proti a jeden se zdržel. V dolní komoře vzhledem k obstrukci opozičních stran trvala debata více než 11 hodin a pro zákon nakonec hlasovalo 241 poslanců, 147 bylo proti a desítky se jich zdržely.

Proti schválení zákona před sídlem Státní dumy demonstrovalo několik desítek aktivistů, za údajné přestupky skončilo asi 20 z nich v policejních antonech. Před přijetím normy varovali i opoziční poslanci a mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že kvůli novým předpisům bude prakticky nemožné svobodně organizovat demonstrace.

Pro normu ve Státní dumě zvedli ruku poslanci vládní strany Jednotné Rusko, hlasy opozice na odmítnutí nestačily. Předseda strany Spravedlivé Rusko Sergej Mironov oznámil: „Naše frakce Spravedlivé Rusko udělala všechno možné, aby upozornila na absurditu a škodlivost tohoto zákona. Ukazuje se, že strana Jednotné Rusko pohrdá demokratickými procedurami i svými voliči.“ „Lidé budou nuceni k novým formám protestů, pro vládu daleko nebezpečnějším než ty poklidné, které jsme organizovali doposud,“ komentoval nový zákon Dmitrij Gudkov, poslanec za stranu Spravedlivé Rusko.

Jednotné Rusko zákon obhajuje

„Velmi si vážíme svobody. Ale demokracie, to nejsou jen práva, ale i povinnosti, a proto jsme dnes přijali zákon, který je v souladu se všemi evropskými normami. Respektuje logiku i demokratický charakter našich reforem,“ řekl lídr parlamentní frakce strany Jednotné Rusko Andrej Vorobjov.