Americký pilot sestřelený v roce 1960 Sověty získá posmrtně medaili

Washington - Americký pilot Francis Gary Powers dostane posmrtně medaili. Jeho stroj U-2 v roce 1960 sestřelila při špionážní misi sovětská protivzdušná obrana. Třetí nejvyšší americké vojenské vyznamenání - Stříbrnou hvězdu - získá za statečnost, se kterou snášel tvrdé výslechy v sovětském zajetí. Převezmou ji pozůstalí přesně za týden na ceremoniálu v Pentagonu.

Sestřelení Powersova stroje mělo politické důsledky

Powersův stroj U-2 byl nad SSSR sestřelen v roce 1960. Politickým důsledkem sestřelení Powersova letounu bylo opětovné ochlazení americko-sovětských vztahů a zrušení schůzky na nejvyšší úrovni mezi Nikitou Chruščovem a Dwightem Eisenhowerem, která se měla konat o dva týdny později v Paříži. 

Po dvou letech, v únoru 1962, byl pilot v Berlíně vyměněn za sovětského špiona Rudolfa Abela. Spolu s Powersem se do USA vrátil Američan Frederic Pryor, zatčený v Berlíně v létě 1961. 

Powers zahynul v roce 1977 při havárii vrtulníku. Pilot už posmrtně obdržel vyznamenání pro americké válečné zajatce a v roce 2000 čestnou medaili Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Špionážní letadlo U-2
Zdroj: Česká televize
Autor: ČT24