Při havárii vrtulníku v Keni zahynul ministr

Nairobi – Šest lidí včetně keňského ministra vnitra George Saitotiho a jeho náměstka zahynulo při nehodě vrtulníku nedaleko metropole Nairobi. Podle keňské televize spadl stroj za městem do lesa a začal hořet. Saitoti dříve působil jako viceprezident a v současnosti připravoval svoji kandidaturu do prezidentských voleb, které v Keni proběhnou příští rok.

Úmrtí Saitotiho a dalších lidí, kteří byli na palubě havarovaného policejního vrtulníku, potvrdil mluvčí keňské vlády. Příčina nehody zatím není známá. Podle svědků mohlo jít o technickou závadu. „Viděli jsme, jak se vrtulník kymácí a snaží se přistát. Mysleli jsme, že má nějakou poruchu. Pak jsme slyšeli výbuch,“ popsal okamžiky před katastrofou její svědek John Makau.

George Saitoti byl jedním z hlavních organizátorů keňské vojenské intervece v sousedním Somálsku proti islamistické skupině al Šabáb. Keňští vojáci v Somálsku působí od loňského října, vyrazili krátce poté, co al Šabáb zorganizoval bombové útoky na severu Keni.

Nehoda helikoptéry v Keni byla jednou z tragických leteckých nehod, které se o víkendu staly. Čtrnáct lidí přišlo o život při havárii jiného vrtulníku v Peru. Pět lidí zahynulo také na Ukrajině, když se jejich turbolet dostal do bouře a musel nouzově přistát. V sobotu v německém Bavorsku se zřítil vrtulník, zemřely čtyři lidé. Tragická letecká nehoda se stala i v Česku – při nehodě cvičného proudového letadla zahynul pilot a jeho pasažérka.