Policie při zátahu na Sicílii narazila na 16 falešných slepců

Řím - Kauza s falešnými slepci v Itálii pokračuje. Italská finanční policie jich při zátahu na podvodníky, kteří neoprávněně pobírají invalidní důchod, nyní objevila dokonce šestnáct. Kvůli údajnému poškození zraku brali roky dávky. Kontroloři je nachytali třeba ve chvíli, kdy si vybírali peníze z bankomatu, řídili motorku nebo ukazovali cestu zbloudilým turistům.

Podle policie 16 falešných slepců vyinkasovalo od státu celkem přes jeden milion eur (asi 25 milionů korun) na invalidních důchodech. Nyní jim kromě trestu hrozí také to, že budou muset všechny peníze vrátit. Stíhán bude rovněž lékař, který těmto lidem vydal potvrzení, že poškozením zraku trpí.

Falešných nevidomých neubývá

Případy falešných invalidů patří v Itálii podle tamních médií k národnímu folklóru a ačkoli se finanční policie snaží nemocné kontrolovat, podvodníky to neodrazuje.

Hluchoněmí si v Itálii běžně vyprávějí na ulici

Noviny tak opakovaně plní příběhy lidí, které kontroloři načapali za volantem auta, ačkoli údajně trpěli naprostou slepotou, nebo hluchoněmých, kteří si povídali se známými na ulici.