Assange požádal soud o znovuotevření své kauzy

Londýn - Kauza Juliana Assange zjevně ještě neskončila. Assange totiž požádal britský nejvyšší soud o nové projednání svého případu. Žádost o nové projednání případu je bezprecedentní, soud tudíž Assangeovu požadavku nemusí vyhovět. Už v květnu přitom schválil vydání Assange do Švédska, kde je spoluzakladatel serveru WikiLeaks vyšetřován kvůli sexuálním deliktům.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

To, že Assange bude chtít svou kauzu znovu otevřít, naznačilo už vystupování jeho právníků po květnovém vynesení rozsudku. Obhájci tehdy uvedli, že soud rozhodl o vydání čtyřicetiletého Australana na základě ustanovení mezinárodního práva, která se při líčení neprojednávala.

Mluvčí britské nejvyšší soudní instance Ben Wilson potvrdil, že žádost Assangeových právníků na soud dorazila. Podle Wilsona nyní soud má tři možnosti: žádost zamítne, vyzve právníky k písemnému zdůvodnění žádosti, nebo stanoví termín pro nové líčení. Kdy k rozhodnutí o dalším postupu dojde, se podle Wilsona nedá odhadnout.

Assange se ještě může obrátit na Evropský soud pro lidská práva

Pokud Assangeovi právníci se svým požadavkem neuspějí, zůstane Australanovi jediná možnost, jak vydání do Švédska zabránit - obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Assange ve Švédsku obvinily dvě ženy, které dříve pracovaly pro WikiLeaks. Jedna tvrdí, že ji v srpnu 2010 „sexuálně obtěžoval“, když odmítl při sexu použít kondom. Druhá tvrdí, že Assange využil k souloži toho, že spala.

Julian Assange
Zdroj: AP Photo
Autor: Kirsty Wigglesworth

Zakladatel WikiLeaks zatím nebyl formálně obžalován, Švédsko usiluje o jeho vydání kvůli projednání případu. U britských soudů se Assange přel se Švédy o platnost mezinárodního zatykače, který na něj Stockholm vydal.

Obvinění jsou politicky motivovaná, tvrdí Assange

Australan tvrdí, že se ničeho nezákonného nedopustil, a obvinění označuje za politicky motivovaná. Dává je do souvislosti s činností serveru WikiLeaks, který v roce 2010 zveřejnil statisíce tajných dokumentů americké armády a diplomacie.