Assangeovi šance zmařit vydání do Švédska nevyšla

Londýn - Britský nejvyšší soud zamítl žádost zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange na znovuotevření a přezkoumání jeho případu. V nejbližší době by tak mohl být vydán do Švédska, kde čelí obvinění ze sexuálních zločinů. Soud ovšem odložil vydání Australana o 14 dní, které může Assange využít k podání stížnosti u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ISIFA Autor: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Assangeovu extradici do Švédska už loni v únoru potvrdil britský soud první instance. V listopadu pak odvolací soud zamítl Australanovo odvolání a odmítl tvrzení Assangeových obhájců, že vydání evropského zatykače bylo vzhledem k situaci nepřiměřené. Obhájci pak po konečném rozhodnutí nejvyššího soudu o vydání Assange letos na konci května podali ještě žádost o přezkoumání případu, jenže ani s tím neuspěli. 

Poslední šancí zakladatele serveru WikiLeaks je tak obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten by měl 14 dní na to, aby případ přijal nebo odmítl. 

Assange ve Švédsku obvinily dvě ženy ze sexuálního napadení. Švédští vyšetřovatelé Australana ze sexuálních deliktů formálně neobžalovali. Prokuratura ho chce nejprve vyslechnout. Protože však Assange opustil zemi a odmítal se do ní vrátit, vydalo na něj Švédsko mezinárodní zatykač a usiluje o jeho vydání z Británie. Assange tvrdí, že obvinění jsou vykonstruovaná a politicky motivovaná.