Syrská opozice žádá o vyslání ozbrojených pozorovatelů

Damašek - Syrská opozice požádala OSN o vyslání ozbrojených mírových sil do Sýrie. Včera byla kvůli vlně násilí přerušena mise neozbrojených pozorovatelů. Opozice také vyzvala Radu bezpečnosti k přijetí rezoluce, která donutí Damašek ukončit boje.

Opoziční Syrská národní rada uvedla, že ji včerejší rozhodnutí šéfa pozorovatelské mise Roberta Mooda překvapilo. Mood přerušení mise, jež má mandát do poloviny července, zdůvodnil stoupajícím rizikem, které pozorovatelé v Sýrii podstupují. Byli několikrát v palbě a kvůli intenzivním bojům se nemohli dostat na místa, v nichž byli ohroženi civilisté. Mood řekl, že násilí značně přibylo v posledních deseti dnech, což ztěžuje pozorovatelům možnost ověřovat fakta.  

Opozice: Chceme příchod modrých přileb

Syrská opozice se domnívá, že zastavení mise, jakkoli byly její možnosti omezené, využije Damašek k dalším útokům na civilisty. Bývalý šéf Rady Burhán Ghaljún vyzval už v sobotu k vyslání modrých přileb. „S pomocí neozbrojených pozorovatelů nelze počítat, do Sýrie je třeba poslat ozbrojené lidi, ve větším počtu a s možností bránit se proti násilí,“ řekl.  

Boje v Homsu nadále pokračují. Armáda obléhá město. Začínají v něm docházet potraviny i voda. Evakuovat je třeba naléhavě tisíc rodin obklíčených boji. Mood proto vyzval obě znepřátelené strany, aby evakuaci žen, dětí i starých a zraněných osob umožnily. Dosavadní pokusy byly podle něj neúspěšné, protože ani vládní jednotky, ani povstalci nebyli ochotni přerušit boje.

Podle agentury Reuters je odtud dnes hlášeno 11 mrtvých. Sobotní boje si podle opozičních zdrojů vyžádaly 69 obětí, z nichž bylo 51 civilistů. Za 15 měsíců si syrská revolta vyžádala přes 14 000 mrtvých.

Sýrie bude jedním z témat mexického summitu skupiny zemí G20, kde spolu mají jednat americký prezident Barack Obama s ruským protějškem Vladimirem Putinem.