Maďarsko rozděluje Horthyho socha

Budapešť – Maďarsko rozdělila socha Miklóse Horthyho ve vesnici Csókakö asi 90 kilometrů západně od Budapešti. Jejímu včerejšímu odhalení přihlížela zhruba tisícovka nacionalistů i pamětníků, třeba z řad Horthyho četníků. Naopak několik set lidí na protest proti odhalení sochy prošlo dnes Budapeští. Upozorňovali na xenofobii a intoleranci, se kterou byl podle nich Horthyho režim spojen.

Bývalý regent maďarského království je jednou z nejkontroverznějších postav maďarských dějin. Přestože cílem odhalení sochy bylo podle starosty Csókakö Györgyho Fürésze má socha povzbudit debatu o Horthym, vyvolala spíše protesty. „Země byla bohužel rozpolcená mezi dvěma šílenými diktátory, takže měla na vybranou jenom špatnou a ještě horší možnost,“ prohlásil Fürész.

Podle komentátorů agentury Reuters svědčí odhalení Horthyho sochy o tom, že ekonomické potíže Maďarska přiživují radikální nacionalismus. Trnem v oku jsou vzpomínky na Horthyho především maďarským Židům. Horthy totiž Maďarsko počátkem roku 1941 začlenil do osy Řím-Berlín-Tokio, a podle Židů tak spoluodpovídá za smrt tisíců Maďarů židovského původu.

Róbert Frölich, vrchní rabín

„Jedna socha opravdu není nebezpečná, nebezpečné je to, co se skrývá za ní. Pro nás, maďarské Židy, Horthyho jméno neznamená nic dobrého.“


Na protest proti odhalení sochy proto stovky Maďarů neváhaly pochodovat Budapeští. Pochod inicioval advokát Péter Dániel. Ten už proslul odporem také proti první Horthyho soše odhalené v obci Kereki. Polil ji červenou barvou a označil nápisem masových vrah. Radikálového ho za to poté v Budapešti málem zlynčovali. Zachránit Dániela musela policie.

A bez zásahu mužů zákona se neobešel ani dnešní protest. Dániel přesto tvrdí, že ve svém boji hodlá pokračovat. „Za několik uplynulých týdnů došlo k četným útokům proti Židům, ale i židovským hřbitovům. To znamená, že v Maďarsku dochází ke stále drsnějším projevům intolerance a nenávisti vůči cikánům a Židům,“ uvedl Dániel.

Maďarská vláda, parlament i prezident republiky v uplynulých dnech odsoudili všechny antisemitské úroky. Na druhou stranu však Maďarsko dodnes nemá zákon, kterým by se do důsledků vypořádalo se svojí fašistickou minulostí.

Admirál Horthy byl regentem Maďarska od roku 1920 do roku 1944, kdy byl odstaven a takzvaný Maďarský stát se stal loutkovým státem třetí říše. Spory se vedou o to, zda chtěl chránit maďarské Židy, nebo je naopak odpovědný za protižidovské zákony, a do jaké míry měl podíl na holokaustu.