Evropa se chaosu vyhne, řecké volby ale mnohé nepřesvědčily

Brusel  - V Řeckých volbách zvítězila proevropská Nová demokracie a Evropa se aspoň prozatím vyhnula chaosu, píše většina zahraničního tisku. Řekové sice na chvíli vedoucí představitele EU uklidnili, otázka ovšem je, zda koalice vydrží. Například Daily Telegraph upozornil na to, že osud eura je stále nejistý. Velká část Řeků vítěznou stranu považuje za viníka krize. V předčasných volbách tedy získaly dostatečnou podporu potřebnou pro sestavení koaliční vlády strany podporující záchranný balík půjček a jeho podmínky, budoucnost Řecka je ale stále ve hvězdách. Volby navíc ukázaly, že Řekové jsou rozděleni víc než kdykoliv předtím.

Britský Daily Telegraph upozorňuje na to, že osud eura je velmi nejistý, protože k vládě se sice dostaly strany, jež slibují, že budou dodržovat záchranné plány a opatření, ale sami Řekové se například na stranu PASOK dívají jako na zdiskreditovanou. „Nová demokracie je navíc pokládána za hlavního viníka krize,“ poznamenal redaktor zahraniční redakce ČT David Miřejovský. Podle listu Daily Mail rovněž není situace nijak růžová a udržení koalice nebude v Řecku vůbec jednoduché.

Deník The Times napsal, že tyto volby nedokázaly „odstranit mlhu z řecké budoucnosti“. Podle Daily Mirror zase výsledek zanechal Evropu balancující na hraně. Guardian na druhou stranu míní, že tento výsledek přeci jen způsobil, že si vedoucí představitelé EU mohou alespoň trochu oddychnout.

Úlevu vyjádřila většina řeckých deníků

„Verdikt jako pocit úlevy,“ zní titulek pravicového deníku Katimerini. Podle listu se vytvořily podmínky k vytvoření stabilní koaliční vlády. „Novou vládu je třeba mít hned!“ zdůraznil levicový deník Ta Nea, podle kterého se Řecku podařilo vyjít ze slepé uličky.

O vítězství pro-záchranné strany Nová demokracie píše i britské BBC a ptá se přitom, jaké důsledky bude mít výsledek pro zbytek Evropy.

Odchod Řecka z eurozóny - postrach Evropy

Kvůli odporu některých stran k úsporným opatřením a reformám, kterými partneři podmínili druhý záchranný balík půjček ve výši 130 miliard eur pro Řecko, hrozilo, že by Atény mohly odejít z eurozóny. To by ale mohlo mít rozsáhlé dopady nejen na řeckou ekonomiku, ale i na celou eurozónu i Evropskou unii.

Řecko
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kostas Tsironis

Komentátor La Libre Belgique připomněl v hodnocení řeckých voleb i probíhající mistrovství Evropy ve fotbale, na kterém ze stejné skupiny jako Češi postoupili i Řekové. Ty nyní čeká souboj s Německem, které není velmocí jen ve fotbale, ale i „mimo trávníky“. Německo je nejsilnější ekonomikou eurozóny a postoj Berlína k řešení současných potíží kolem dluhové krize eurozóny má zásadní význam.

Komentátor La Libre Belgique:

„To, co se odehrává mimo hřiště, mezi Berlínem a Aténami, je mnohem méně sympatické (než fotbalové klání), ale mnohem významnější. Nejde ani o zápas, ani o konfrontaci či boj. Jde o záchranu měny sdílené 17 státy sjednocenými kolem jednoho vznešeného projektu - ekonomické a měnové unie.“


Mezi Řeky se vytvořila propast

Le Soir nicméně dodává, že volby také ukázaly, že Řekové jsou více rozděleni než kdykoli předtím. Strany podporující záchranný balík i poměrně razantní úspory, kterými ho partneři podmínili a které se nyní bezprostředně dotýkají běžných Řeků a jejich peněženek, mohou vytvořit vládu. Tím však nekončí protesty ulice.

Kvůli reformám a škrtům, které se dotýkají penzí, daní a platů, se v minulých měsících v Řecku uskutečnily mohutné protesty. Projevilo se to i ve výsledku voleb, v nichž se na druhém místě za vítěznou Novou demokracií umístila koalice radikální levice SYRIZA. Právě tato strana, která nyní zřejmě skončí v opozici, se silně stavěla proti podmínkám záchranného balíku.