Hollande pověřil Ayraulta sestavením nové francouzské vlády

Paříž - Francouzský prezident François Hollande pověřil Jeana-Marka Ayraulta sestavením vlády. Nedělní volby patřily právě Hollandeovým socialistům, kteří poprvé v poválečné historii získali absolutní většinu v parlamentu. Poslanci se sejdou začátkem července k mimořádnému zasedání, které by mělo odhlasovat první reformy.

Ayraultův kabinet jmenovaný po květnových prezidentských volbách dnes formálně podal demisi a Hollande premiéra obratem pověřil sestavením nové vlády. Její složení má být oznámeno ve čtvrtek. Nepředpokládá se však, že by doznala větších změn vzhledem k tomu, že všichni dosavadní ministři byli zvoleni do parlamentu.
   
Ayrault předloží podrobnosti politiky nové vlády 3. července na úvod mimořádného zasedání parlamentu. V té době kontrolní úřad zveřejní závěry auditu státních financí, který by měl být základem vládního programu. 

Volby ve Francii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michel Euler

Francouzská levice to nebude mít snadné

Levice má nyní prezidenta, většinu v parlamentu a dominuje i v regionech a velkých městech. Podle levicového deníku Libération „má více než hegemonní postavení a má k dispozici naprosto všechny pravomoci“, aby čelila ekonomické krizi a nezaměstnanosti. 
Nicméně bude mít problémy prosadit řadu svých reforem vzhledem k vysokému zadlužení země i k závazku dostat příští rok deficit pod tři procenta hrubého domácího produktu a do roku 2017 rozpočet vyrovnat úplně.

Lukáš Macek, Pařížský institut politických věd:

„Žádné revoluční kroky bych neočekával. V současné situaci je francouzský prezident nucen brát v potaz mezinárodní kontext, situaci v eurozóně, a žádné velké změny určitě nejsou na programu.“


Socialisté přitom chtějí zavést vyšší zdanění velkých bank a ropných společností, daň 75 procent na příjmy nad jeden milion eur ročně (25,5 milionu korun) a najmout 60 000 nových učitelů. Není vyloučeno, že po oznámení výsledků auditu mohou být některé tyto plány zmírněny. Současně se chce Hollande zaměřit na prosazování prorůstové politiky v Evropě. „Potřebujeme mobilizovat naše evropské partnery, protože vršení dalších a dalších škrtů povede k tragédii a vyhloubí v Evropě propast mezi lidmi a jejich politiky,“ řekl ministr vnitra Manuel Valls.

Hollande míří na summit skupiny největších světových ekonomik G20 v mexickém Los Cabos, kde chce prosazovat okamžitá opatření na podporu růstu ve výši 120 miliard eur. Tyto návrhy pak hodlá francouzský prezident hájit také na páteční schůzce v Římě s premiéry Itálie, Německa a Španělska před nadcházejícím summitem EU.