Kolona Mugabeho vozů způsobila už třetí nehodu

Harare - Vozy z doprovodu zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho způsobily podle BBC za dva týdny již třetí nehodu. Při srážce autobusu s vozem z kolony zemřel jeden člověk a dalších patnáct bylo zraněno. Obětí nedělního incidentu je údajně cestující vnitrostátní autobusové linky, zraněni ale byli pasažéři obou vozidel.

Mugabe obvykle cestuje v koloně asi deseti vozidel. Kromě prezidentské limuzíny jsou v ní i armádní vozidla a motocykly.

Před dvěma týdny podle BBC motorka z prezidentské kolony při návštěvě prezidentova venkovského sídla v Zvimbě na severozápadě země usmrtila bezdomovce. Při stejné cestě se prý převrátil nákladní vůz doprovázející prezidenta poté, co mu praskla pneumatika. Zemřel při tom člen prezidentské ochranky a sedm dalších utrpělo zranění.

K zatím poslední podobné nehodě došlo v neděli na silnici Roberta Mugabeho u prezidentova venkovského sídla. Podle policie autobus prezidentovým vozům dost rychle neuvolnil cestu a čelně se srazil s policejním vozem, který zřejmě jel na začátku kolony.

Mugabe a jeho strana ZANU-PF jsou u moci od roku 1980, kdy Zimbabwe vyhlásilo nezávislost na Británii. Mugabe, který v únoru oslavil 88leté narozeniny, nejprve zastával funkci premiéra, prezidentem je od roku 1987. V zahraničí je považován za autokratického politika.