Zardárí chce za premiéra ministra, na něhož byl vydán zatykač

Islámábád - Pákistánský soudce nařídil zatčení dosavadního ministra textilního průmyslu Machdúma Šihábuddína. Toho přitom včera prezident Ásif Alí Zardárí osobně doporučil do premiérské funkce. Zatykač je spojen s dovozem ilegálních drog v době, kdy byl Šihábuddín ještě ministrem zdravotnictví. Parlament bude o novém premiérovi hlasovat v pátek. Júsuf Ráza Gílání byl z funkce diskvalifikován kvůli pohrdání soudem. Zatím není jasné, jestli vydaný zatykač Šihábuddínovu nominaci ovlivní, píše BBC.

Gíláního soud v úterý shledal nezpůsobilým k výkonu premiérské funkce poté, co předseda vlády odmítl zahájit vyšetřování prezidenta Zardárího v kauze údajné korupce. Soudci kvůli tomu Gíláního v dubnu shledali vinným z pohrdání soudem.

Prezidentská kancelář včera v prohlášení uvedla, že schůze dolní komory parlamentu, Národního shromáždění, má začít v pátek pozdě odpoledne místního času.

Júsuf Gílání
Zdroj: AP Photo
Autor: B.K. Bangash

Pravděpodobnými kandidáty na funkci ministerského předsedy se nyní zdají být ministr textilního průmyslu Machdúm Šihábuddín a ministr obrany Čaudhrí Ahmad Muchtár ze Zardárího Pákistánské lidové strany (PPP). PPP má v 342členném Národním shromáždění největší počet mandátů a vládu tvoří s koaličními partnery.

V Pákistánu to vře

Úterní soudní verdikt prohloubil politickou nestabilitu v zemi, která se potýká s rozsáhlými hospodářskými problémy i pokračujícím povstáním pákistánského fundamentalistického hnutí Taliban napojeného na teroristickou síť al-Káida. Rychlým dosazením nového premiéra by pákistánská vláda mohla snížit obavy z prohloubení krize.