Slovák byl na Srí Lance obviněn z nelegálního sběru hmyzu

Colombo/Dillí - Dvojicí zadrženou na Srí Lance v kauze údajného sběru hmyzu byl česko-slovenský pár. Oznámila to zástupkyně velvyslance ČR v indickém Dillí Andrea Kučerová. Z nelegálního sběru hmyzu podle ní srílanské úřady obvinily pouze občana Slovenska. Jeho české přítelkyně se obvinění netýká. Slovákovi by podle Kučerové mohla hrozit finanční pokuta, ale i trest vězení.

Některá místní média v sobotu tvrdila, že na jihu ostrova byla na konci pracovního týdne zadržena česká manželská dvojice. U sebe prý měla sáčky s živým hmyzem včetně osmi druhů mravenců, kteří jsou typičtí pro danou oblast. Soud ve městě Elpitija oba zadržené propustil na kauci a určil další termín soudního stání na pondělí.

Kobylka zavalitá
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

V ČR před čtyřmi lety vyvolalo pozornost zadržení entomologů Petra Šváchy a Emila Kučery, kteří byli obviněni z nepovoleného sbírání brouků poblíž indického národního parku Singalia. Oba dva ale sami trvali na tom, že do parku vůbec nevstoupili.

Zatímco Šváchu soud první instance osvobodil, Kučerovi vyměřil nepodmíněný trest tři roky vězení. V říjnu, ještě před odvolacím soudem, uprchl Kučera do ČR. Šváchovi, který pracoval v Entomologickém ústavu Akademie věd, byl umožněn výjezd z Indie v listopadu 2008.

Již v březnu 2004 soud na Novém Zélandu uložil tehdejšímu děkanovi Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Čestmírovi Číhalíkovi a pracovníkovi České inspekce životního prostředí Jindřichu Šmitákovi každému v přepočtu přes sto tisíc korun pokuty za pašování vzácných druhů orchidejí.

Hrozilo jim až tříleté vězení. Číhalík a Šmiták byli zadrženi týž rok v lednu na letišti v Aucklandu, když se pokusili z Nového Zélandu vyvézt asi 30 druhů vzácných květin.