EU pošestnácté zpřísní sankce proti Sýrii

Lucemburk - Evropská unie dnes přijme nové sankce proti Sýrii a režimu prezidenta Bašára Asada kvůli pokračujícím krvavým střetům s opozicí. Zpřísnění restriktivních opatření zahrnuje potvrzení platnosti zbrojního embarga a současně na seznam lidí a firem se zmrazenými aktivy a zakázanými cestami do EU přibudou další subjekty. Jde už o šestnáctou sérii sankcí proti Asadovu režimu. Na tomto kroku se nejprve ráno dohodli velvyslanci členských zemí a následně to potvrdili i ministři zahraničí, kteří zasedají v Lucemburku.

Nová opatření přicházejí poté, co Sýrie sestřelila turecké vojenské letadlo. Podle Ankary se tak stalo v mezinárodním vzdušném prostoru, zatímco Damašek tvrdí, že to bylo v syrském vzdušném prostoru. Ministři při příjezdu na zasedání vyzývali ke zklidnění napjaté situace, kvůli níž budou v úterý jednat i diplomaté Severoatlantické aliance (NATO), jejíž součástí Turecko je.

Ministři zahraničí členských zemí EU jednají v Lucemburku mimo jiné o posledním vývoji v zemích jako Sýrie, Egypt, Írán či Bělorusko. Česko na zasedání zastupuje šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

Westerwelle na schůzce znovu pod svým jménem

Guido Westerwelle a Karel SchwarzenbergNěmecký ministr zahraničí Guido Westerwelle, který se ministerské schůzky rovněž účastní, se během nedávné návštěvy v Indii stal obětí svého delšího a poměrně složitého příjmení. Deník Times of India jeho jméno rozdělil a zjednodušil na Guido Wester Welle a při dalších zmínkách v článku se pak většinou objevuje už jen pouhé „příjmení“ Welle. Ve zkrácené podobě by tak ministr mohl v indickém tisku figurovat jako G. W. Welle. Šéf německé diplomacie má ale v zahraničí problémy se jménem často. Například při návštěvě Súdánu mu tisk přiřkl označení Jildo Fisterfilly.


Do Turecka dezertovaly i s rodinami desítky syrských vojáků

Do Turecka mezitím dezertovali další syrští vojáci i s rodinami, celkem šlo o skupinu 224 lidí. Je mezi nimi generál, dva plukovníci, majoři a 33 vojínů. Minulý týden dezertoval pilot, když i se stíhačkou přelétl hranici do Jordánska. Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), který chce pomoci civilistům v Homsu, se do města stále pokouší dostat. Riziko je prý pořád velké a zdravotníci budou chtít od obou bojujících stran jednoznačné záruky, že boje ustanou. Největším nebezpečím pro personál jsou kromě toho výbušniny nastražené v homských ulicích.

V Homsu byla palba slyšet i dnes. Vojáci se údajně chtějí dostat do čtvrti Džurat aš-Šija a intenzivně ji bombardují. Obyvatelé města požádali mezinárodní organizace o pomoc. Vydali prohlášení, v němž tvrdí, že jsou terčem genocidy. Armáda proti nim útočí údajně raketomety, minomety, z tanků i vrtulníků.

Video Telefonát Břetislava Turečka
video

Telefonát Břetislava Turečka

Syřané museli vědět, že střílejí na turecké letadlo

Syrští představitelé dobře věděli, že jejich armáda v pátek sestřelila tureckou stíhačku. Je to zřejmé ze zachycené konverzace, v níž se o letadle hovoří jako o stroji souseda. Tureckému deníku Hürriyet to sdělil zdroj z turecké rozvědky. Damašek přitom tvrdí, že Syřané netušili, z jaké země letadlo je. Posádka měla zapojený systém IFF, který umožňuje armádám stroje identifikovat. „Syrští představitelé měli už při pohledu na radar automaticky vědět, že jde o turecké letadlo,“ sdělil zdroj listu.

Podle záznamů z radarů byla turecká stíhačka F-4 sestřelena ve vzdálenosti asi 24 kilometrů od syrského pobřeží, v mezinárodním prostoru, avšak spadla do syrských teritoriálních vod. Oba piloti stíhačky jsou nadále pohřešovaní a pátrání po nich pokračuje.

Turecký generální štáb dnes upozornil, že turecký vzdušný prostor byl letos narušen už ve 114 případech. Všechny incidenty byly ale vyřešeny v klidu. „Kdybychom vždy stříleli bez dotazu, sestřelili bychom letos už 114 letadel, která se dostala do našeho vzdušného prostoru,“ sdělil zástupce generálního štábu deníku Milliyet. Nejčastěji se v tureckém prostoru objevila řecká letadla, ale také italská a izraelská. „Incidenty, při nichž je narušen vzdušný prostor, se stávají téměř denně. V rámci minut jsou řešeny v souladu s mezinárodními zákony,“ uvedl turecký generální štáb.

Mluvčí syrského ministerstva zahraničí Džihád Makdisí na dnešní tiskové konferenci zopakoval, že letadlo vstoupilo do syrského vzdušného prostoru, což je „zjevné narušení suverenity Sýrie“. Protiletadlová obrana prý musela reagovat bez prodlení. Letadlo letělo velmi rychle ve výšce 100 metrů a obrana by „ho sestřelila, i kdyby bylo syrské“, sdělil mluvčí. Stroj prý zlikvidovala protiletadlová střela, nikoli radarově naváděné střely, jak se uvádělo dříve.

Makdisí vystoupil na konferenci, aby prý zabránil šíření lží o incidentu. Sýrie podle něj nepřestává mít zájem o sousedské vztahy s Tureckem. Severoatlantické alianci vzkázal, že „syrské území je svaté“.