Bahno pohřbilo v Ugandě několik vesnic - možná stovky mrtvých

Kampala - Rozsáhlé sesuvy půdy vyvolané přívalovými dešti zničily ve východoafrické Ugandě celkem tři vesnice. Počet obětí není zatím znám, ale většina ze zhruba 300 obyvatel údajně byla zrovna doma. Mrtvých by tak mohly být stovky.

Neštěstí se stalo odpoledne v regionu Bududa v hornaté části na východě země. Svědci a obyvatelé regionu uvedli, že po nočním přívalovém dešti, který podle původních odhadů napáchal jen malé škody, sesuv půdy nikdo neočekával.

Lidé byli zřejmě v okamžiku sesuvu doma

Ministr pro přírodní katastrofy Stephen Mallinga uvedl, že úřady do oblasti poslaly záchranný tým. Na stanovení bilance je ale podle něj ještě brzy. Právník z postiženého regionu řekl, že zasaženy byly tři vesnice s celkem asi 300 obyvateli. V době, kdy se po stráních začaly valit velké kusy bahna a kamení, byla podle něj pravděpodobně většina lidí uvnitř domů.

Sesuvy půdy v Ugandě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Stephen Wandera

Ugandský Červený kříž uvedl, že zničeny byly dvě vesnice, v nichž prý bahno zasypalo nejméně 15 obydlí. Záchranáři se musejí k případným obětem dostat pomocí lopat a stanovení bilance prý nějakou dobu potrvá. V roce 2010 rozsáhlé sesuvy půdy v Bududě zabily kolem stovky lidí.

/*json*/{"map":{"lat":1.01,"lng":34.331667,"zoom":14,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":1.01,"lng":34.331667,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/