Mursí chystá žalobu kvůli údajnému rozhovoru s Fars

Káhira - Kancelář nového egyptského prezidenta Muhammada Mursího podá žalobu na íránskou tiskovou agenturu Fars. Ta si podle agentury Reuters údajně vymyslela s prezidentem rozhovor, ve kterém Mursí sliboval rozšíření vztahů mezi Egyptem a Íránem.

Mursí v údajném interview mimo jiné slibuje rozšíření vztahů mezi Egyptem a Íránem či revizi podmínek mírové smlouvy Egypta s Izraelem. Fars tvrdila, že rozhovor pořídila několik hodin předtím, než egyptská volební komise v neděli oznámila Mursího vítězství v napjatě sledovaných volbách.

Prezidentův mluvčí Jásir Alí Reuters řekl, že Fars „s prezidentem Mursím nikdy rozhovor nedělala“. Interview bylo vymyšlené a prezidentská kancelář začala podnikat právní kroky proti íránské tiskové agentuře.  

Islamistický kandidát Mursí v nedávných volbách těsně zvítězil nad posledním premiérem svrženého prezidenta Husního Mubaraka Ahmadem Šafíkem. Vztahy Egypta s Íránem jsou chladné od íránské islámské revoluce z roku 1979. Po loňském pádu Mubarakova režimu však Káhira a Teherán několikrát naznačily zájem vzájemné kontakty oživit.