Emiráty: Dvě třetiny žen jsou svobodné ještě po třicítce

Dubaj - Ve Spojených arabských emirátech (SAE) je stále více žen, které zůstávají svobodné i po třicítce. Úřady tento statistický údaj znepokojuje, protože by si přály, aby se v zemi, v níž 88 procent obyvatelstva tvoří cizinci, rodilo co nejvíce domorodců.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: DeeDee DeGelia

Na Západě se průměrný věk žen vstupujících do manželství blíží třicítce, ovšem v Emirátech je žena v tomto věku považovaná za „starou pannu“. Člen Federální národní rady, která je poradním sborem bez možnosti navrhovat zákony, Musbah Saíd Kitbí řekl, že v zemi je 175 tisíc svobodných žen starších 30 let, což je až 68 procent žen ve věku vhodném pro uzavírání manželství: „To je znepokojující. Ne samo o sobě, avšak bojíme se demografického výkyvu z dlouhodobého hlediska.“

Jeden z nejbohatších států světa má 8,26 milionu občanů, z nichž pouze necelý milion, takže ani ne 12 procent, tvoří domorodci. Tamní vláda neškudlí a založila pro mladé lidi svatební fond, aby cestu do manželství usnadnila.

Dubaj
Zdroj: ISIFA/View
Autor: Michele Nastasi

Každý ženich dostane za odměnu skoro 400 tisíc, za budoucí manželku však mnohdy musí zaplatit i milionové sumy

Fond může každému muži toužícímu se oženit 70 tisíc dírhámů (asi 384 tisíc korun) tehdy, jestliže se jedná o jeho první sňatek. V případě dalšího pak jen tehdy, je-li původní žena neplodná. Tento fond také organizuje hromadné svatby, které lidem šetří kapsu.

Hlavním důvodem, proč tak velké procento žen zůstává svobodných, je právě výše věna, které platí muž. Ačkoli úřady stanovily strop této sumy na 14 tisíc dolarů (283 tisíc korun), lidé se tím neřídí a rodiny žen požadují mnohem závratnější sumy, někdy i 135 tisíc dolarů (2,7 milionu korun).

„Jeden z mých přátel splácí dluh za věno ještě devět let po svatbě,“ přiznává třicetiletý úředník Alí Mansúrí. Sám ještě tu pravou nenašel. Chtěl by, aby jeho nastávající buď nepracovala, nebo když, tak jen na částečný úvazek. „Většina úspěšných mužů mají buď manželky, které nepracují, nebo pracují z domova. Spojit profesi s rodinou je nemožné,“ soudí Mansúrí.

Kitbí tvrdí, že částečně si za svou situaci mohou mladé ženy samy, protože „před svatbou a životem nepracující manželky dávají přednost dokončení studia a kariéře“. Potvrdil to i průzkum mezi studentkami lékařské fakulty. Až 57 procent z dotázaných si myslí, že ženy dávají před manželstvím přednost studiu a práci.

Muž ze SAE
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: ALI HAIDER

Svobodná Vafa Chalfanová, které ještě nebylo třicet, říká, že se odehrává souboj tradice a pokroku. „Mnoho krásných a kultivovaných dívek nenachází svého elegantního prince. Jestliže smýšlejí pokrokově, považují je muži za snadnou kořist, ty konzervativnější jsou pro ně zase moc škrobené,“ vysvětluje tato úřednice. Kitbí taky připomíná kmenovou tradici, které některým rodinám nedovoluje provdat dcery do rodiny s nižším sociálním postavením ani vdát mladší dcery dřív než ty starší.

Tamní muži často dávají přednost cizinkám

Právě z těchto důvodů se místní muži často žení s cizinkou. Podle statistik se pro smíšený sňatek v roce 2010 rozhodla pětina ženichů. Proti výběru cizinky do manželství domorodce společnost celkem nic nemá, v případě, kdy by cizince přivedla žena, je tomu naopak.

Zbývá ještě další řešení - podporovat polygamii, kterou islám umožňuje. Průzkum mezi mediky přinesl překvapivý výsledek - nejsou proti tomu studenti ani studentky. V případě mužů s tím souhlasilo 73 procent dotázaných, v případě žen 59 procent. „To není řešení. Sňatek je osobní volba a nemůže sloužit k plnění tužeb státu,“ myslí si spisovatelka Saad Minhaliová.