Kytky ve vázách nebyly - zato „led“ za miliardy

Sydney - Australská policie v Sydney zadržela rekordní zásilku drog. Přes půl tuny heroinu a metamfetaminu v hodnotě 11 miliard korun našla v sydneyském přístavu v zásilce keramických váz z Thajska. Zatkla také sedm podezřelých. Policie upřesnila, že 306 kilogramů krystalického metamfetaminu známého jako „ice“ (led) je největším úlovkem této drogy v historii země. Zabavených 252 kilogramů heroinu je pak třetím největším množstvím této drogy. Odkud narkotika pocházejí, nechtěla policie říct.

Rekordní úlovek se policii podařil v pondělí a zadrženo bylo sedm lidí; čtyři z Hongkongu a tři Australané. Každému z nich hrozí až doživotní trest vězení, pokud budou usvědčeni z pašování narkotik. Zatýkání předcházel rok vyšetřování a příprav a práce policie ještě pokračuje. Zátah přišel těsně po ukončení úspěšného roku protidrogové policie. Od června 2011 do konce letošního června zadržela víc než 14 tun drog.

„Vyšetřování stále probíhá a je vysoce pravděpodobné, že zatčených bude víc. Jsme si jistí, že máme lidi, kteří jsou za tuto zásilku odpovědní. (…) Pokud by se drogy v Austrálii dostaly do ulic, zasáhly by do života mnoha lidí. Ať už uživatelů, sociálních pracovníků, kteří s nimi pracují, nebo rodin, které by ty drogy rozdělily,“ říká vyšetřovatel Andrew Colvin.

Drogy objevené ve vázách z Asie
Zdroj: ČT24