Američan zpívá tak hluboko, že to šokuje i doktory

Washington - Američan Tim Storms má pro posluchače neuvěřitelný hlasový rozsah. Obsáhne deset oktáv a vyloudí nejnižší možný tón o hladině 0,189 hertzu - člověk přitom slyší rozsah přibližně od 16 hertzů výš. Storms je anomálií i pro doktory. Jeho jméno lze vyhledat i v Guinessově knize rekordů.

Tim Storms je muž s pokladem v hrdle. Jeho hlas dosahuje tak hlubokých tónů, že jsou pro lidské ucho neslyšitelné. „Kdybyste dali dvě piana vedle sebe a posadili se na jejich levý konec, tak to by se dalo přirovnat asi k tomu, kam až můžu hlasem klesnout - osm oktáv níž, než je na pianu nejnižší G,“ prohlásil Storms.

Jeho talent objevil před několika lety náhodou krční a nosní specialista, který přišel na koncert křesťanské a capelly, kde Tim jako dítě vystupoval. Chalpcův hlas ho tehdy natolik ohromil, že si malého zpěváka pozval do své ordinace. „Do mého nosu a krku strčil laryngoskop a já jsem mohl vidět své hlasivky na videu. Řekl mi, že jsou téměř dvakrát tak dlouhé, než na co je zvyklý, a že svaly kolem mých hlasivek mají mnohem větší pohyb,“ podotkl zpěvák.

Právě díky těmto anomáliím má Tim Storms rozsah hlasu o deseti oktávách. Jen pro srovnání - dospělý člověk dosahuje 1 a půl oktávy a popová diva Mariah Carey, která strčila všechny kolegy z branže svým rozsahem do kapsy, má o pět oktáv méně než držitel Guinessova rekordu.