Německá policie zasadila ránu porýnským neonacistům

Bonn - Nejméně 150 budov prohledala německá policie během zátahu na neonacisty v Severním Porýní-Vestfálsku. Na 900 mužů zajišťovalo v terénu podezřelé i důkazy, zabavili krajně pravicové propagandistické materiály, počítačové disky i zbraně. Akci předcházelo rozhodnutí zemských úřadů, které ve středu zakázaly tři neonacistické organizace. Při zátahu se policie soustředila na tři oblasti v Severním Porýní-Westfálsku.

„Touto akcí jsme zasadili tvrdou ránu neonacistické scéně v Severním Porýní-Westfálsku. Rozbili jsme jejich důležité struktury,“ prohlásil zemský ministr vnitra Ralf Jäger. Označil skupiny za xenofobní, rasistické a antisemitské. Podle něj narušují mírové soužití v zemi. „Znovu a znovu se jejich členové snaží násilně dosáhnout svých cílů, konfrontují se se svými politickými oponenty prostřednictvím úderů a nožů. Zastrašování a hrozby ze strany neonacistů – to je smutná realita,“ dodal ministr.

Zátah úzce souvisí s kontrolou krajně pravicového hnutí v Německu. O tom, jaké může představovat nebezpečí, svědčí loňské události, kdy malá skupina neonacistů - takzvaných kebabových vrahů - zřejmě zabila devět příslušníků národnostních menšin.

/*json*/{"map":{"lat":51.282534682475,"lng":6.8499755859375,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":51.513587,"lng":7.465298,"type":"1","description":""},{"lat":50.775346,"lng":6.083887,"type":"1","description":""},{"lat":51.244321,"lng":6.427617,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Prodej reklamních předmětů nese německé krajní pravici miliony

Krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD) vydělává prodejem oblečení, reklamních předmětů a hudby s rasově nenávistným obsahem miliony. Část hudební scény v Sasku ovládaná neonacistickými uskupeními, na něž má NPD vazby, vydělala podle německých odborníků v uplynulém roce 3,5 milionu eur (87 milionů korun). Už tato částka je vyšší než roční příspěvek pro NPD z německého státního rozpočtu, který činí zhruba tři miliony eur. Strana se dlouhodobě potýká s nízkými příjmy a finanční situaci jí zkomplikovala i vysoká pokuta z roku 2009 za chyby v účetní zprávě.

Vedle hudby s nenávistným obsahem vydělává NPD podle odborníků také na prodeji oděvů, šperků a předmětů denní potřeby, které nesou symboly spjaté s neonacismem. Takový prodej slouží kromě zvýšení příjmů také k propagandě. NPD, která má zhruba 6000 členů, je v současnosti zastoupena v zemských parlamentech v Sasku a v Meklenbursku-Předním Pomořansku.