Celníci se činí: Zabavují afrodiziaka pro lačné Číňany

Lima/Moskva - Peruánští a ruští celníci se blýskli dvěma úspěšnými zásahy. Zatímco v Limě zadrželi nelegální zásilku s více než 16 tisíci sušenými mořskými koníky, v Rusku šlo o pašování jelenů – či přesněji řečeno jedné jejich konkrétní části. Obojí bylo určeno pro asijský trh lačný po afrodiziakách.

Namletý prášek z mořských koníků se používá v Asii nejen jako afrodiziakum, ale také v tradiční medicíně. Číňané s jeho pomocí léčí například astma. Loni policie po celém světě zabavila 20 tun těchto sušených mořských tvorů, na Peru připadá půl tuny. Lov mořských koníků je v Peru zakázaný, kvůli vysokým výkupním cenám v zahraničí bývá ale zákaz často porušován.

Kontraband se 122 jeleními penisy zadrželi ruští celníci na hraničním přechodu do Číny ve městě Blagoveščensku. Čínský pašerák ukryl náklad do rezervní pneumatiky nákladního automobilu. V Číně se jelení pyje využívají k výrobě afrodiziak. „Vybili kvůli tomu celé stádo,“ poznamenal mluvčí ruské celní správy Vitalij Šabanov na adresu pytláků, kteří kvůli poptávce čínských překupníků jeleny střílejí. Extrakt z jeleních pohlavních orgánů se v Číně používá k povzbuzení sexuálního apetitu a k léčbě impotence a frigidity.