Syrský režim má políčeno na umělce

Damašek - Boje v Sýrii pokračují a podle nepotvrzených informací režim pronásleduje i umělce. Za mřížemi měli skončit filmař a herec, kteří pomáhali lidem, jež bezpečnostní síly prezidenta Bašára Asada připravily o práci nebo o domov. Ve čtvrtek byl na letišti v Damašku před odletem do Káhiry údajně zatčen pětatřicetiletý filmař, který založil festival dokumentárního filmu Damascus Dox Box a ještě před vypuknutím revolty proti Asadovi porušoval zákaz nezávislé filmové tvorby. Tajná policie podle aktivistů prohledala i bydliště herce Muhammada Umara, který podle přátel odmítl na začátku povstání podepsat prohlášení na podporu Asada, a odvezla ho na neznámé místo.  

Úřady podle nepotvrzených zpráv pronásledují umělce a protagonisty stavějící se proti Asadovu režimu. Zatýkání, které je podle ochránců lidských práv svévolné, syrští činitelé nekomentují. 

Před třemi měsíci Asadovy síly zastřelily mladého filmaře, který se vzdal stipendia v USA, aby mohl dokumentovat vojenský zásah na město Homs. V červenci na následky mučení podle příbuzných zemřel křesťanský sochař, který se údajně hlasitě vyjadřoval proti státním represím. Někteří přední umělci včetně nejznámějšího syrského karikaturisty Alího Farzata byli údajně zbiti; Farzatovi prý tajná policie zlomila ruce. 

V zemi pokračují boje mezi povstalci a jednotkami Asadova režimu, jen v pátek v nich podle opozice zahynulo přes 200 lidí. Krvavá občanská válka naplno zuřící v Sýrii se navíc přelévá i do sousedního Libanonu.