Asad slibuje porážku spiknutí, na předměstí Damašku nalezena mrtvá těla

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad dnes opět zdůraznil, že jeho režim porazí za každou cenu spiknutí, které se podle něj nyní vede ze zahraničí proti Sýrii. „Syrský lid nedovolí, aby spiknutí uspělo a dosáhlo svých cílů. Porazí ho za každou cenu. To, co se děje, není namířeno jen proti Sýrii, ale proti celému regionu,“ prohlásil prezident. Zatím ale v Sýrii přibývá mrtvých. Podle exilové opoziční Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) si boje v sobotu vyžádaly dalších 183 obětí. Navíc v sunnitském předměstí Daraja u Damašku se našlo dalších asi 320 těl.

Mrtví jsou pravděpodobně hlavně oběti armádní ofenzivy z předešlých dnů. Ze syrských jednotek ale údajně nepřestávají utíkat vysocí činitelé. V pátek podle opozičních zdrojů televize Al-Arabíja do Jordánska zběhl brigádní generál Muhammad Músá Chajrát s dalšími osmi členy rodiny.

Podle opozice si jen v sobotu vyžádaly pokračující boje životy 124 civilistů, 39 vojáků a 20 povstalců. Bilanci ale není možné potvrdit z nezávislých zdrojů s ohledem na restrikce uvalené vládou v Damašku na tisk.

Od Asada podle opozice stále utíkají vojáci i vysocí činitelé. V pátek prý utekl do Jordánska brigádní generál Muhammad Músá Chajrát. Jedněmi z nejvýše postavených zběhů byli dosud syrský premiér Rijád Hidžáb nebo Asadův příte,l brigádní generál Manaf Tlas, který se uchýlil do luxusního pařížského bytu. Zdroje Al-Arabíje rovněž uvedly, že šéfa syrských vzdušných sil zavraždil v kanceláři jeden z jeho asistentů. Televize o tom informovala na Twitteru, zprávu ale zatím nebylo možné ověřit.

Povstání proti Asadovi podle opozice od loňského března nepřežilo už 25 tisíc lidí. Skutečné počty mrtvých ale není možné nezávisle ověřit. OSN eviduje přes dvě stě tisíc uprchlíků.