Z Isaaka je opět bouře: V New Orleansu zákaz nočního vycházení

New Orleans - Hurikán Isaac, který už zeslábl na tropickou bouři, dorazil z Mexického zálivu na pevninu státu Louisiana. Město New Orleans, které přesně před sedmi lety zpustošil silnější hurikán Katrina, bičuje obrovským množstvím srážek. Na některých místech má spadnout až 60 centimetrů vody. Už nyní se přes tamní protipovodňové hráze přelila voda a zatopila několik domů na předměstí. Letiště bylo uzavřeno a některé obce byly evakuovány. Statisíce lidí jsou bez elektřiny. Starosta zakázal noční vycházení. Vláda USA nevylučuje, že kvůli bouři uvolní ropu ze strategických zásob. Isaac už způsobil značné škody těžebnímu průmyslu, odstávky výroby kvůli počasí podle agentury Reuters zaviní ztráty ve výši miliard dolarů. Prezident Obama vyhlásil v Louisianě a Mississippi stav nouze, státy se tak dostanou k federálním penězům.

V některých částech pobřeží stoupla hladina vody až o tři metry a hrozí záplavy. Úřady vyzvaly desetitisíce obyvatel k evakuaci. Záchranáři projížděli na lodích a v nákladních autech po řídce osídlených oblastech na pobřeží Louisiany a vysvobozovali ze zatopených oblastí ty z místních obyvatel, kteří včas neodešli do bezpečí a zůstali zde uvězněni.
   
Podle úřadů vody vzedmuté hurikánem překonaly 29 kilometrů dlouhou hráz v řídce obydlené části Plaquemines Parish. Asi dvě desítky lidí uvízly v domech, přestože již dříve byla nařízena evakuace. Ta se týkala asi 2 000 obyvatel, ale před příchodem Isaaka uposlechla výzvu sotva polovina z nich.    

Vedení Plaquemines Parish hlásí už první lidi na střechách a terasách domů, v nichž voda vystoupala někde až do výšky přes čtyři metry. Louisianské úřady podle guvernéra Bobbyho Jindala zvažují, že by na několika místech úmyslně prolomily protipovodňové zábrany, aby se voda mohla vrátit zpět do moře a nepoškozovala budovy. 
   
Úřady v New Orleansu ale ujišťují, že systém zábran v hodnotě miliard dolarů ve městě funguje, jak má. „Není to nebezpečné. Bariéry drží, přesně jak jsme očekávali,“ uvedl starosta Landrieu. Zdůraznil, že zábrany nikde nepropouštějí vodu.

Ilustrační foto
Zdroj: AP Photo
Autor: Gerald Herbert

„Neočekáváme úder, jako byla Katrina, ale nezapomeňme, že i při hurikánu prvního stupně se dějí věci, které vás mohou zabít,“ varoval obyvatele starosta New Orleansu Mitch Landrieu.

Barack Obama:

„Naše myšlenky jsou s našimi lidmi tam dole u zálivu. V New Orleans se připravují na velkou bouři.“


Ulice lousianské metropole vyprázdnily. Mnozí obyvatelé doma zabednili okna a udělali si zásoby potravin. Tisíce lidí odjely z města, další našly bezpečný úkryt v evakuačních centrech. „Bydlím ve starém přívěsu. Nový nemám. Modlím se, aby ho ta bouře neodnesla,“ podotkla jedna z evakuovaných Rachel Peoplesová.

Větry, které Isaaka doprovází, by mohly nad pevninou dosáhnout až 160 kilometrů v hodině, upozornil Ed Rappaport, člen vedení amerického Národního střediska pro hurikány (NHC). Americké úřady proto extrémní počasí nepodceňují. „Čekají nás lijáky a silný vítr, a to po dobu až 36 hodin. Musíme být připravení na lokální záplavy a spadlé stromy,“ zdůraznil guvernér Louisiany Bobby Jindal.

Postup bouře Isaac můžete na satelitních snímcích sledovat na webových stránkách americké stanice Fox zde a zde.


Isaac je podstatně slabší než hurikán Katrina, který přesně před sedmi lety 29. srpna 2005 přinesl v New Orleansu smrt 1 800 lidem a způsobil škody za miliardy dolarů, především záplavami po protržení hrází kolem města. Katrina v jednu chvíli dosáhla intenzity hurikánu pátého stupně s větrem 253 kilometrů za hodinu a na pevninu udeřila jako hurikán pátého stupně.

Ilustrační foto
Zdroj: AP Photo
Autor: Gerald Herbert

Na pomoc postiženým v Louisianě, ale také v některých ohrožených oblastech Floridy, Alabamy a Mississippi, je připraveno vyrazit 33 500 příslušníků národní gardy a asi 100 letadel a vrtulníků. Prezident Barack Obama zdůraznil, že situaci je nutné brát velmi vážně a nic nepodcenit.  

Nad Atlantikem se mezitím zformovala nová tropická bouře, která dostala jméno Kirk. Podle meteorologů pro pevninu v současné době neznamená hrozbu.

Video Události, komentáře - živý vstup Michala Kubala
video

Události, komentáře - živý vstup Michala Kubala