Gorila na pár minut zablokovala slovensko-rakouskou hranici

Bratislava – Úplatkářská kauza Gorila dnes znovu vyhnala do ulic několik slovenských občanských aktivistů, kteří na čtvrt hodiny zablokovali provoz do Rakouska na dálničním hraničním přechodu JarovceKittsee. Chtěli upozornit na to, že v kauze nebyl dosud nikdo obviněn a že protesty proti politické korupci v zemi utichly. „Musíme pořádat radikálnější akce, abychom upoutali pozornost veřejnosti, aby se kauza Gorila zviditelnila. Je to i výzva pro lidi, aby vrátili protesty do ulic slovenských měst,“ vysvětlil organizátor blokády Róbert Mihály. Další demonstrace je naplánována na první polovinu září.

Mihály spolu s kolegy rozvinul na hraničním přechodu transparent s nápisem „Opouštíte banánovou republiku“, tvář si zakryli maskami s fotkami někdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy nebo exministra hospodářství Jirko Malchárka, za nichž k aféře došlo. Kvůli blokádě se na hranici vytvořila kolona aut. Několika vozům policisté ale umožnili přejezd postranní uličkou.

Aféra Gorila propukla koncem loňského roku, kdy byl na internetu zveřejněn spis popisující údajné uplácení politiků a vysokých úředníků na Slovensku finanční skupinkou Penta výměnou za její vliv na privatizaci a chod některých podniků v letech 2005 a 2006. Na dosud nepotvrzené informace o politické korupci v zemi zareagovali Slováci demonstracemi, kdy před březnovými volbami vyšly do ulic tisíce lidí. Protesty ale postupně slábly. Finanční skupina nařčení z nekalého jednání odmítla.

/*json*/{"map":{"lat":48.081433514627,"lng":17.072238922119,"zoom":15,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.081060795304,"lng":17.071723937988,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Případ údajné politické korupce prověřuje zvláštní vyšetřovací tým, který byl zřízen za předchozí vlády. Stávající jednobarevný kabinet premiéra Roberta Fica, který nastoupil do úřadu v dubnu, slíbil, že do práce vyšetřovatelů zasahovat nebude. Někteří politici i odborníci soudí, že aféru se kvůli časovému odstupu a chybějícím důkazům vyšetřit nepodaří. Prokuratura v reakci na žádost poslanců parlamentu o předložení zprávy o průběhu vyšetřování minulý měsíc uvedla, že dosud zjištěné důkazy neumožňují obvinit v případu žádnou osobu.