Gruzínská jednotka zneškodnila 11 islámských extremistů

Tbilisi - Jednotky gruzínského ministerstva vnitra zastřelily u hranic s ruským Dagestánem jedenáct ozbrojenců, kteří zadržovali rukojmí. O život přišli i tři vojáci, dalších pět bylo zraněno. Za incidentem jsou zřejmě islámští extremisti, kteří pronikli na gruzínskou stranu hranice a brali do zajetí civilisty.

Neklidnou hranici má Gruzie už tradičně s Osetií a Abcházií, na územích hraničících s Dagestánem ale byl až do této chvíle klid. Vše začalo vyjížďkou skupinky mladíků z vesnice Lapankuri na piknik. „Procházeli jsme se kolem říčky, když nás zastavilo několik bradatých mužů se samopaly. Oznámili nám, že nás berou jako rukojmí a varovali nás, že v případě pokusu o útěk nás zabijí,“ popsal incident vydaný lanpankurijský rezident Levan Khutsurauli.

Příbuzní pak zalarmovali policii a ta spustila rozsáhlou operaci na osvobození rukojmích, za účasti speciálních jednotek. „Narazili jsme na ozbrojenou teroristickou skupinu, která pronikla na území Gruzie. 11 lidí jsme zlikvidovali, bohužel další pokračují v odporu. Bohužel jsme utrpěli ztráty - 3 mrtvé a pět zraněných,“ oznámil náměstek ministra vnitra Nodar Charšiladze.

Incident zvyšuje napětí mezi Ruskem a Gruzií

Zbytek skupiny se zřejmě stáhl zpět na území Dagestánu. Incident dále zostřil už tak velmi napjaté vztahy mezi Ruskem a Gruzií. „Nedovolíme, aby se nepořádek, nestabilita a násilí z území našeho souseda rozšířilo v jakékoli formě k nám a ohrožovalo obyvatele Gruzie,“ řekl gruzínský prezident Michail Saakašvili.

Dagestán patří spolu s Ingušetií k nejméně stabilním regionům Severního Kavkazu, působí tam řada extremistických skupin, včetně takzvaných Vahábitů, kteří se zbraní v ruce prosazují striktní podobu islámu. Vraždy i přestřelky s policií jsou na denním pořádku a úřady nejsou schopné zajistit bezpečnost.